in

Haytap: “Borç Filminin Çekimlerinde Kötü Muamele Gören Kargalardan Biri Öldü”

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), yönetmen & yapımcı Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç’ filminde yaşamını yitiren karga için yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada filmin çekimlerinde sahibinden izin alınarak, İzmir’den getirilen iki karga, hiçbir resmi mecradan izin alınmaksızın, uzman gözetiminden yoksun bir şekilde kullanılarak istismar edildiği vurgulanırken kargalardan birinin çekimlerin 12. gününde yaşamını yitirdiği belirtti. Ayrıca ölen karganın fotoğrafı filmin posterinde de kullanıldığı aktarıldı.

29196733 2370461709646418 3062134149574819840 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanların sinema endüstrisinde yer almasına yönelik çalışmalar yapan HAYTAP açıklamasında, “Filmde rol alan karga ile birlikte getirilen ve önceden İzmir’de bu karga ile uzun süre aynı ortamı paylaşan diğer karganın, filmde rol alan kargayı yediği söylendi. Gelen görüşler, karganın stresten öldüğü, diğerinin ise açlığı üzerine onu yediği yönünde. İşin sahibi olduğunu her defasında dile getiren Vuslat Saraçoğlu bu olayın sorumluluğunu asla üzerine almadı” ifadelerine yer verdi.

Karganın stresten öldüğünü aktaran HAYTAP, duruma ilişkin hassasiyet gösteren gerek ekibe karşı, gerekse ilgili hiçbir mecrada açıklama yapılmadığı belirtildi. Öte yandan filmin çekimlerinin ardından ekibe yazılan bir mailde ise, olayla ilgili ekibin derin üzüntüsü ve tepkileri için; aşağılayıcı ve tehdit içeren ifadeler kullanıldığı iddia edildi. Duruma tepkileri “sahte duyarlılık” olarak değerlendiren filmin yapımcısı Saraçoğlu’nun “Filmimizden ve bizden uzak durun” ifadeleri ile ekibi tehdit ettiği iddia edildi.

29178924 2370461749646414 5549083238032474112 n

HAYTAP tarafından yapılan açıklamada karganın ölümü şöyle anlatıldı:

Çekim boyunca karga, filmde oynaması için, filmin seti olarak kullanılan Eskişehir Vişnelik mevkiindeki ev içerisinde ısrarla ve tekrar tekrar rol yapması için zorlandı. Yaşadığı korku ile ekibin gözleri önünde sürekli titreyen bu karga, Vuslat Saraçoğlu’nun set amirine uyguladığı emirlerle defalarca sıkıştırıldı. Set amirinin karga ellerindeyken “kalp atışlarını hissediyoruz, çok korkuyor” sözlerine karşın sanki her şey yolundaymış gibi, zorlamalarla çekimlere devam edildi. Karganın sesini kaydetmek için yine yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun emriyle, zor kullanılarak, gagası ve boğazı sıkılarak kargaya müdahaleler edildi. Senaryoda yer alan, sokakta karganın düştüğü sahne için, sahibi asla müsaade etmediğini özellikle belirttiği halde, Saraçoğlu’nun arkadaşı olan bir veteriner tarafından kargaya iğneler yapılarak bayıltıldı.

Gün ve set bitimlerinde kargaların beslenmesi ve yaşam alanları için hiç özen gösterilmedi. Kimi zaman ekipten birilerinin verdiği yiyecekleri yediler, bazen de aç kaldılar. Bu yaşananlardan birkaç gün sonra, filmde oynayan karga Vuslat Saraçoğlu’nun bıraktığı, evde kargalarla ilgilenmesi için sadece 10 yaşlarında bir çocuk bulunan arkadaşının evinde yaşamını yitirdi.”

Kaynak: Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acı Bir Örnekle Poşetleri Neden Keserek Çöpe Atmalıyız

Acı Bir Örnekle; Poşetleri Neden Keserek Çöpe Atmalıyız?

CHPnin Kedisi Şero Evine Geri Döndüöç

CHP’nin Kedisi Şero Evine Geri Döndü