in

HAYTAP, Ankara’daki Kangal İçin Dilekçe Verdi

Ankara Batıkent’te sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine, bir hayvanın insanı olma sorumluluğu ve sınırı ile  hayvan hakkı savunucularının bu durumdaki  hakları  bir kez daha gündeme  getirirken, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu harekete geçti.  HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, Ankara Valiliği’ne, Ankara Orman Su Müdürlüğü‘ne ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurdu.

Önce İnsan, Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun-ajanimo-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Esin Önder‘den aldığımız bilgiye göre Valilik ve Mahalli İdarelerden “Konunun yasal çerçevede değerlendirilerek gereğinin yapılması ve sonucundan ilgiliye bilgi verilmesi için e-posta valiliğinize yönlendirilmiştir” yanıtı geldi. Konu hakkında ne kadar çok kişi tepki verirse o kadar hızlı bir sürecin işleyeceğini belirten Önder, “Size mutlaka cevap gelecektir ve mail yoluyla dilekçenizin takip edildiğini öğrenerek yakın takipte kalabileceksiniz. Bu nedenle TC Kimlik Numaranızla her türlü yolla ilgili kurumlara ulaşabilmeniz mümkün. Lütfen duyarlı olalım” diye konuştu.

esin_onder-ajanimo

Siz de, bu dilekçeyle Ankara’daki ilgili makamlara gönderirseniz, çok daha hızlı sonuç almak mümkün olacak. Çünkü, devleti çalıştırmak için, vatandaşın en etkili araçlarından biri dilekçe… Hangi kuruma yazarsanız yazın, dilekçe işleme alınmak ve sonuçlandırılmak durumundadır. Dilekçe Kanunu’na göre devlet kurumları, vatandaştan gelen dilekçeye 30 gün içinde cevap vermek zorunda. Vermezse, kurumlar ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulabiliyor.

kendihayvaninaeziyet-ajanimoTC
ANKARA VALILIĞI
ANKARA ORMAN SU MÜDÜRLÜĞÜ
ANKARA EMNIYET MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Batıkent’te 06 LGF plakalı aşağıda fotoğrafları da görülen bir kişi kangal köpeğini arabasının arkasına bağlayıp, sürükleyerek gezdirdiğini gören şahıslar, polis çağırıp, tutanak tutturmuş ama köpeğe el koyma ve idari ceza kesme işlemi yapılmamıştır.

Şahıslar “köpek bizim,  istediğimizi yaparız” demişlerdir.

İzmir’de bir sene önce böyle bir olay olduğunda İzmir Valimiz Sn. Mustafa Toprak hemen devreye girmiş gereken işlemler yapılmıştı.

Batıkent Yıldırım Sanayi’nde çalışan bu kişinin bulunarak, Orman Su İşleri Müdürlüğünün görevleri arasında bulunan 5.madde h fıkrası gereğince köpeğe el koyup, tedavisi yapıldıktan sonra iyi kişilere sahiplendirme yapılması ve bu kişiye idari ceza kesilmesini, ,dilekçemize 4982 ve 3071 sayılı kanun gereğince yanıt verilmesi rica ederiz.

Saygılarımızla,
Esin Önder
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu
İzmir Temsilcisi

Olayı gören ve sosyal medyada paylaşan Talha Başpınar açıklaması

Talha Başpınar: Arkadaşlar dün Batıkent’teki işyerimizin önünde böle bir manzarayla karşılaştık fotoğraftaki kişi kangal cinsi bu köpeği 06 LGF 83 plakalı arabasının arkasına bağlayıp sürükleyerek gezdiriyordu aracı zorla durdurduk polis çağırdık tutanak tutturduk ama başka bir şey olmadı çocuğa köpeğe neden böle davrandığını sorduğumuzda köpek benim değil mi istediğim gibi gezdiririm diye cevap verdi çocuğun babası da geldi olay yerine babasının cevabı da aynen şöyle “Ben bu köpeği Sivas’dan getirdim bacakları açılsın diye böle yapıyorum kimse karışamaz” dedi poliste tutanak tutmaktan başka bir şey yapamadı…Bu köpek hala bu şahısların elinde bu kişiler Batıkent Yıldırım Sanayi Sitesinde esnaf, bunların elinden bu güzel canlıyı kurtaralım.

Orman Su İşleri görevleri-5 MADDE
h) Denetim elemanlarınca, hayvanlarına eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal işlemleri yapmak suretiyle hayvanlarına el koymakla, uygun bir geçici bakımevine gönderilmesini sağlayarak koruma altına almakla ya da sahiplenilmesini sağlamakla,

Hayvanları Koruma Kanunu

Kanun No. 5199
Kabul Tarihi : 24.6.2004

Birinci Kısım
Genel Hükümler
Birinci Bölüm
Amaç, Kapsam, Tanımlar ve İlkeler
Amaç
MADDE 1. – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

EK 2 Yasaklar
MADDE 14. – Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır
a) Hayvanlara kasıtlı olarak kotu davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvan haklari dilekçe 1

Hayvan Hakkı İçin Bir Dilekçe Yazın!

ceset köpek ajanimo 1

Cana Kıymak Bu Kadar Kolay mı!