HAYKURDER, Lübnan’daki Patlamadan Etkilenen Hayvanlar İçin Harekete Geçti!

Lübnan’da yaşanan patlamanın ardından onlarca insan ve hayvan yaralandı, evsiz kaldı ve yardım bekliyor. Bölgedeki hayvanları koruma derneği Animals Lebanon’un yardım çağrısı üzerine harekete geçen HAYKURDER, yetkililerle görüşerek oradaki hayvanlar için neler yapılabileceğine dair yollar arıyor. Ajanimo.com’a konuşan HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı durumla ilgili bilgi verirken, bazı kesimler tarafından derneklerine gelen eleştiriler ile hassasiyetlerinin küçültülmeye çalışıldığı sebebi ile İstanbul Kent Konseyi’nden ayrıldıklarını da duyurdu.

Lübnan’daki patlamanın ardından yaralı ve kayıp hayvanlar için harekete geçen, ardından destek için çağrı yapan Animals Lebanon Derneği ile iletişime geçen HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, bölgedeki durumu aktardı.

Animals Lebanon Derneği İdari Koordinatörü Jason Mier ile görüştüklerini dile getiren Paçalı, bünyelerinde koruma altında 3 ayı ve 2 aslan ile birlikte mevcut patlamayla beraber tedavi bekleyen yüzlerce kedi, köpek ve kanatlı hayvanlar olduğunu atardı.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin iflasını açıkladığına vurgu yapan dernek yetkilisi; emekli maaşlarının dahi ödenemediği ve bu sıkıntılı ekonomik tablo karşısında son 1 ayda çok sayıda sahipli hayvanın sokağa terk edildiği ve yardıma muhtaç olduğunu, bu nedenle ülke dışına sahiplendirme yapmaları gerektiklerini söyledi.  En temelde mama, tıbbi malzeme ve hekime ihtiyaç duyulsa da insan gücüne de büyük ihtiyaç duyduklarını, uzuv kaybı olan ve opere edilmesi gerekenlerin post operatifleri için uygun alanlarının kalmadığını da ifade ettiler.

TÜRK YETKİLİLERE, LÜBNAN’DAKİ DURUMU AKTARDILAR

Paçalı öte yandan; Animals Lebanon’un çağrılarına sayfaları üzerinden yer vermeleri üzerine İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) kendileri ile iletişime geçerek bölgeye ulaştıklarını ve ilk ekiplerin bölgeye ulaştığını ancak böyle bir ihtiyacı öngöremediklerinden duydukları üzüntüyü dile getirerek durum bilgisi talep ettiklerini söyledi. Durumun detayları ile hem onlarla hem de Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de raporladıklarını aktaran Paçalı, “Sevinmek için belki erken ama birlikte çözüm arayışındayız. Bir mucize olmasını, onlara dokunabilmeyi ve acılarını azaltabilmeyi diliyoruz.” Diye ekledi.

 “YANIMIZDAKİ ACIYA BAŞKA, UZAĞIMIZDAKİ ACIYA BAŞKA HİSSEDEMEYİZ”

Bu ülkedeki hayvanların durumuna dikkat çekerek Lübnan’a yönelik hissiyatlarına bazı kesimlerden eleştiriler geldiğini söyleyen Paçalı şöyle devam etti:

“Özellikle İstabul Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubunda sert tartışmaların yaşanmasına sebep oldu bu durum. HAYKURDER olarak şunu belirtmek isteriz ki; burada, yanı başımızdaki sorumsuzluğun, her gün yaşadığımız acıların elbette farkındayız. Burnumuzun ucunda ya da dünyanın öbür ucunda acı çeken ve gözümüzün gördüğü her canlı için aynı hissiyatı taşıyoruz. Yanımızdaki acıya başka, uzağımızdaki acıya başka hissedemeyiz. Sonuca ulaşamasak da çabalamayı hiç birşey yapmıyor olmaya tercih ediyor kalbimiz. Hissiyatımız coğrafyaya göre değiştiği an insanlık onurumuzu yitiririz. Bu nedenle her yıl Çin devletine mektup gönderiyoruz. Bu nedenle Avustralya’da yanışımız. Bu nedenle Ankara’da, İstanbul’da, Kars’ta, Hatay’da her yanımız…

“KENT KONSEYİNDEKİ VARLIĞIMIZI SONLANDIRMIŞ BULUNUYORUZ”

Bu nedenle Lübnan’da kolu bacağı kopan yüzlerce dilsiz minik dostumuzun acısına merhem olma çabamız. Yanı başımızdaki acıyı, binlerce kilometre ötedeki acıyla kıyaslayıp birini diğerine daha önemsiz hissedemeyiz. Öyle hissettiğimiz gün vicdanımızı, sevgimizin samimiyetini kaybederiz. Bu hissiyatla yaptığımız girişime İstanbul Kent Konseyi içerisinde bir grup tarafından anlamlandıramadığımız bir tepki gösterilmesine karşın Kent Konseyi yönetiminin kayıtsızlığı da kabul edebileceğimiz bir durum değil. Bu vesileyle minik dostlarımızın acısıyla ortaya koyduğumuz hassasiyetin örselendiği ve küçültülmeye çalışıldığı, insani değerler ve dünya görüşümüzün örtüşmediği ve saygıyla karşılık bulmadığına kanaat getirdiğimiz İstanbul Kent Konseyi’ndeki varlığımızı da sonlandırmış bulunuyoruz.” 

Büyük Patlama Yüzlerce Can Aldı! Hayvanlar için Harekete Geçtiler!

Yuvalarından Çıkan Caretta Carettalar Denizle Buluşmaya Başladı

Yaban Hayatını Fotoğraflamak için Tehlikeli Bölgelere Giden Rus Fotoğrafçı