in

HAYKURDER: Devasa Bakımevleri Tam Teşekküllü Hayvan Hastanelerine Dönüşmelidir

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı ile hayvan hakları yasa tasarısından beklentilerini ve taleplerini konuştuk.

Hayvan hakkı yasa tasarısının ortaya çıkan maddeleri hayvan hakkı savunucuları tarafından büyük tepki gördü. Evde hayvan besleme sayısının kısıtlanması hayvan satışının yasaklanmaması gibi maddeler yasa tasarısı ile ilgili beklentisi olan hayvan hakkı savunucularını hayal kırıklığına uğratmıştı. “Peki hayvan hakları savunularının yasa tasarısından beklentileri neler? Hayvanları gerçekten koruyacak yasada hangi maddeler bulunmalı?” Bu soruları Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı‘ya sorduk.

haykurder erman pacaliya sorusturma

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Erman Paçalı yasa tasarısından beklentilerini ve kırmızı çizgilerini açıkladı.

5199 sayılı mevcut kanunun 6. maddesinin tek kelimesi direkt ya da dolaylı biçimde değiştirilemez.

◾Görev ihmali yapan Belediye başkanları ve belediye personeli de yargı karşısına çıkmalıdır.

◾Her ilçede kısırlaştırma ve tedavi merkezi kurma zorunluluğu olmalıdır.

◾Hayvanlara yönelik her türlü hizmet, bakım, beslenme, tedavi, rehabilitasyon işlemleri İl, İlçe, Belde belediyesi ayrımı olmadan, belediye kanunun 14.maddesine kayıt edilmelidir. Belediye olmayan yerlerde il özel idareleri ve Kaymakamlıklar görevlendirilmelidir.

◾Devasa bakımevleri tam teşekküllü hayvan hastanelerine dönüşmelidir.

◾Hayvana karşı işlenen suçlarda re’sen soruşturma izni olmalıdır.

◾Hayvana yönelik işkence, tecavüz, psikolojik ve fiziksel şiddet, kötü muamele gibi suçlara verilecek cezaların alt sınırı 3 yıldan başlamalı, ertelenemez ve paraya çevrilemez olmalıdır.

◾Yasak ırk tabiri kalkmalı, dövüştürülmediği ve üretimde kullanılmadığı belirlenen hayvanlar ailelerine geri verilmelidir. Üretim ve dövüşten kurtarılan hayvanlar özel rehabilitasyon merkezlerinde rehabilite edilerek sahiplenmeye açılmalıdır.

◾Faytonlar, hayvan güreşi, dövüşü ve yarışları yasaklanmalıdır.

◾Evcil hayvan üretimi ruhsatlı ruhsatsız ayrımı yapılmadan yasaklanmalıdır.

◾Yunus parkları, hayvanat bahçeleri, sirkler ve gösteri merkezleri kapatılmalı, havai fişek kullanımı ve avcılık yasaklanmalıdır.

◾İnternet üzerinden satışlar ile mücadele edilmelidir. Bunun için siber mücadele birimleri kurulmalıdır.

◾Hayvanlar üzerinde her ne sebeple olursa olsun deney yapılması yasaklanmalı, dünyada yaygın alternatif metotlar kullanılmalıdır. Kürk ithali ve ihracı yasaklanmalıdır.

◾Ülke genelinde eş zamanlı kısırlaştırma seferberliği başlatılarak tüm bu çalışmalar STK’lar, YHKG’ler ve gönüllüler ile birlikte yürütülmelidir.

 Yasa şayet bir hayvan hakları yasası olacak ise ayrımsız tüm hayvanların yaşam hakkını koruyan, istismar ve sömürüyü önleyen, eziyet ve kötü muameleye ağır yaptırımlar getiren bir yasa olmalı.

 Hayvanat bahçeleri, mezbahalar, deneyler, ticari ürün gibi satış, av, avcılık, sirkler, at yarışı ve deve güreşlerini yasaklamayan bir yasa için hayvan hakları yasası denilemez

 Sömürüyü sürdüren ve insan refahını gözeten bir yasa hayvan hakları yasası olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ceviz Otizmden TBMMye Cagri Yunusla Yuzme Terapi Degildir Yasallastirilmamali

Yunuslara Özgürlük Platformu ve Vegan Derneği: Hayvanlar İçin Fazlasını İstiyoruz

Hayvan Hakki Savunuculari Nasil Bir Yasa Istiyor

Hayvan Hakkı Savunucuları Nasıl Bir Yasa İstiyor?