in

HayKonfed: Koronavirüsü Hayvanda İnsana Değil, İnsandan İnsana Bulaşan Bir Hastalıktır

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu  koronavirüsü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Çin‘in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 170’ten fazla ülkeye yayıldı. Ülkemizde de vaka sayısı giderek artıyor. Bazı art niyetli haber siteleri ve kişiler Koronavirüsünü hayvanlara mal etmeye çalışıyor.

 Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu  koronavirüsü ile ilgili bir açıklama yaptı. Covid-19 virüsünün hayvandan insana değil insandan insana bulaşan bir virüs olduğunu belirten Konfederasyon evcil haybanların insanlar için bir risk oluşturmadığının altını çizdi.

ayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu koronavirüsü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Açıklamayı HayKonfed adına HayKonfed genel sekreteri Dr.Ufuk Bayraktar yaptı:

“Koronavirüs ailesi, birçok yaban hayvanın doğal florasında yer alan bir virüs olup sık görülen çeşitleri insana bulaştığında ‘soğuk algınlığı’ benzeri bulgular veren basit üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde hastalığa yol açabilmektedir. Fakat geçtiğimiz yıllarda ‘SARS’ ve ‘MERS’ olarak adlandırılan mutasyona uğramış farklı koronavirüs formlarının bazı ülkelerde salgınlara yol açarak (epidemi) ciddi solunum yolu hastalığına yol açtığı hatırlanmaktadır. COVID-19 adlı yeni tip koronavirüs türünün ise ciddi solunum yolu enfeksiyonu ve solunum yetmezliği ile seyredip dünya genelinde salgına (pandemi) neden olduğu geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştır.

‘SARS’ olarak adlandırılan hastalığın misk hayvanı, ‘MERS’ olarak adlandırılan hastalığın ise develerle yakın temas içinde olan insanlarda mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşan hastalıklara yol açtığı tespit edilmiştir. COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüsün hangi hayvandan insana bulaşıp mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşan bir hastalığa dönüştüğü henüz kesin olarak bilinmese de kedi ve köpek gibi sokak hayvanları ile evcil hayvanlarla ilgili olumsuz bir veri hiçbir bilimsel yayında yer almamıştır. Kaldı ki; ilk temas sonrasında gerçekleşmiş olan mutasyon sonucu vakaların tamamı insandan insana bulaş şeklinde cereyan etmiş, hayvanlardan insanlara sürekli bulaş olduğu hiçbir bilimsel yayında yer almamıştır. Mutasyon sonucu oluşan bu ciddi hastalıkların hayvandan insana değil, insandan insana bulaştığının altını çizmek istiyoruz.

Bazı kimselerce hayvanların olağan şüpheli olarak görülmesi, hayvanlar aleyhine paylaşımlar yapılması konusu takdire bırakılamayacak kadar önemlidir, bilim – etik ve gerçek dışıdır; şiddetle kınıyoruz! Herhangi bir sebeple gerçekleşen yaban hayvanları ile temasın önüne geçilmesi durumunda bu tür mutasyonların gerçekleşmeyeceğini ve insan neslinin de daha özgür kalacağını hatırlatmak istiyoruz. Deney laboratuarları, hayvanat bahçeleri ve sirkler başta olmak üzere yaban hayvanlarını tutsak eden ve sürekli temas sağlanan yerlerin kapatılması, tüm canlıların yararına olacaktır.

Tüm bu gerçekler nazarında; ciddi solunum yetmezliğine kadar giden hastalığa yol açan yeni tip koronavirüs salgınının dünya geneline yayılması ve ülkemizde tespit edilen vakaların ardından alınan önlemler gereğince; HayKonfed üye federasyonlarına bağlı dernek ve temsilciliklerin kapalı alanlar başta olmak üzere toplu yapılması gereken faaliyetlerin tamamı durdurulmuş olup içinde bulunduğumuz durum ve resmi makamların talimatlarına uygun olarak sonraki aylarda yeniden değerlendirme yapılması planlanmaktadır.
Üye federasyonlarımıza bağlı dernek ve temsilcilerimizin aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmelerini rica ediyoruz :
1. COVID-19 enfeksiyonu hakkında Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını takip ediniz, tavsiyelerini dikkatli bir şekilde uygulayınız.
2. İnsanların toplu olarak bulunması gereken tüm organizasyonları iptal ediniz.
3. Yapılması mecburi olan genel kurul ve benzeri toplantılar için İl Dernekler Müdürlüğü ile irtibata geçiniz.
4. Evcil hayvanlarınız ile sokak hayvanlarının sizler ya da başkaları için herhangi bir risk oluşturmadığını unutmayınız. Sokak beslemelerine devam edebilirsiniz ancak kişisel hijyene her zamankinden daha çok dikkat etmenizi, dışarıda kalış sürenizi mümkün olduğunca kısa tutmanızı, insanlarla yakın temastan her halükarda kaçınmanız gerektiğini unutmamanızı önemle rica ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leylek Yuvaları Kar Altında Kaldı öç

Leylek Yuvaları Kar Altında Kaldı

Mudanya Belediyesi Koronavirüsü Tedbirleri Kapsamında Sokak Hayvanlarını Unutmadıöç

Mudanya Belediyesi Koronavirüsü Tedbirleri Kapsamında Sokak Hayvanlarını Unutmadı