in

HayKonfed, İBB Aydınlı Bakımevi’nin Durumu Üzerine Kadir Topbaş’a Dilekçe Yazdı

HayKonfed, İBB’nin Aydınlı Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ndeki sağlıksız koşulları düzeltmesi ve bakımevindeki görevlilerden hesap sorulması için resmi dilekçe örneği hazırlayarak hayvan dostlarına çağrıda bulundu.

haykonfed-aydinli1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HayKonfed (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu) Başkanı Nesrin Çıtırık, konfederasyonun facebook sayfasından hayvan hakları savunucusu kurumlar ile hayvan dostlarına çağrıda bulunarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Tuzla’da bulunan Aydınlı Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ndeki ilgisizlik ve sorumsuzluk üzerine yaşanan problemlerin çözülmesi için İBB başkanı Kadir Topbaş’a yazdıkları örnek dilekçeye destek olmalarını istedi.

haykonfed-aydinli2

HayKonfed’in Kadir Topbaş’a iletmek için hazırladığı örnek dilekçe şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş,

Belediyeniz görevlilerinden Veteriner Hekim Reşit Kaldırımoğlu yönetiminde bulunan İBB Aydınlı Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi, hastalık, pislik ve mikrop yuvası olarak hayvanlar için bir zulüm kampı halindedir. Buzlu sular beton bölmelerde hayvanların altından akmakta, bakımevinde kaptığı mikroptan dolayı ağır hasta olan hayvanların bile tedavi olmaları için özel kliniklere götürülmesine/gönderilmesine izin verilmemekte, hayvanlar burada ölüme mahkum olmaktadır.

Ayrıca kısırlaştırılmış hayvanlar, ameliyat sonrası tam iyileşmeden ve zayıflıktan ayakta duramaz haldeyken dışarıya bırakılmaktadır. İnsanların palto giydiği soğuk havalarda bile, anestezi almış baygın hayvanlara buz gibi ortamda ve açıkta enjeksiyon yapılmaktadır.

Bu durumları görmesinler diye gönüllülerin orada bulunması kısıtlanmakta, bakımevi ziyareti bile yanlarına verilen görevlilerle kontrol altında yaptırılmaktadır.

Bunların yanında, kısırlaştırma için alınan hayvanların neredeyse tamamının bakımevinde kaldığı süre içerisinde Kennel Cough (Barınak Hastalığı), Distemper (Gençlik Hastalığı), Parvo Viral (Kanlı İshal) başta olmak üzere çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıkları ve birçoğunun öldüğü de bilinmektedir.

Oysa ki, bu ve benzeri hususlar, 5199 sayılı yasada ayrıntıları ile belirlenmiş olup ilgili yasaya göre, sokak hayvanlarının yaşamı, bir yöneticinin ya da bakımevi müdürünün iki dudağının arasında değildir.

Ayrıca, bir kurumdaki yanlış uygulamalardan o kurumun yöneticisinin sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

Vicdani ve ahlaki açıdan sizin sorumluluğunuzda olan bu ESİR kampından haberiniz olmadığına inanmaktayız.

Bu bağlamda, en kısa zamanda burayı ziyaret edip, hayvanların durumunu bizzat görmenizi, ve Aydınlı Bakımevi Yöneticisi Reşit Kaldırımoğlu’nun yanlış uygulamaları nedeni ile bu görevden alınmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza 4982 sayılı yasa gereği bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.”

haykonfed-aydinli3-oc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

edirne.inek 1

Vatansız İnekler Ortada kaldı

rusya on 2

Rusya’da Sokak Hayvanlarına İşkence Yapan Kadın Tutuklandı