in

Hayırsızada Köpek Sürgününün 108. Yılı

Hayvan Hakları İzleme Komitesi “Hayırsızada Sokak Köpeği Sürgünü ve Soykırımı’nı unutmuyoruz, affetmiyoruz! Soykırımı unutma, unutturma!” dedi.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 3 Haziran 1910’da İstanbullu sokak köpeklerinin Hayırsızada’ya (Sivriada) sürgün edilerek öldürülmesinin 108. Yılında açıklama yaptı.

hayırsızada köpeksürgünü 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAKİM, “Hayırsızada Sokak Köpeği Sürgünü ve Soykırımı’nı unutmuyoruz, affetmiyoruz! Soykırımı unutma, unutturma!” dedi.

hayırsızada köpeksürgünü 2

“Bugün 3 Haziran… Hayırsızada Sürgünü’nün, İstanbullu sokak köpeklerinin soykırımının yıl dönümü. 108 sene önce bugün, 80 bin İstanbullu sokak köpeği, sokaklardan zalimce toplanarak Hayırsızada’ya sürgün edildi ve burada açlığa, susuzluğa mahkum edilerek öldürüldü.

“Günümüz Türkiye’sinde ise, merkezî toplama kampları oluşturularak, katletmeye meyilli/donanımlı toplama ekipleri kurularak ve daha sistemli bir şekilde, devlet politikası hâlinde sokakların, kentlerin hayvansızlaştırıldığına büyük bir öfke ve üzüntü içerisinde her gün tanık oluyoruz. Yüzyıllardır bizimle hayatı paylaşan sokak hayvanları sokaklardan toplanarak bilinmeze gönderiliyor, öldürülüyor. Yani soykırım devam ediyor!

“Coğrafyamızda ve tüm dünyada, hangi canlı türüne yönelik olursa olsun, soykırımlarla yüzleşilmediği sürece yeryüzüne barışın, adaletin geleceğini düşünmüyoruz. 1910’da bu sürgün ile başlayıp günümüzde daha ‘modern’ bir şekilde sürdürülen soykırımda hayatını kaybeden tüm sokak köpeklerini ve bu vesileyle insanlığın keyfi, menfaati uğruna yüzyıllardır devam eden hayvan holokostunda hayatını kaybeden tüm hayvanları anıyoruz.”

hayırsızada köpeksürgünü 3

hayırsızada köpeksürgünü 1

 

Tarihin Yüz Kızartan Köpek Sürgünü: Hayırsız Ada’da Ölüme Terkedilen 80 bin Köpeğin Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yagmurda magazaya siginan kopek insaatta olu bulundu

Yağmurdan Kaçıp Mağazaya Sığınan ‘Benekli’ Köpek, Aynı Günün Akşamı İnsanın Zehrinden Kaçamayarak Öldü!

hayirsiz ada sivriada köpek katliami

Tarihin Yüz Kızartan Köpek Sürgünü: Hayırsız Ada’da Ölüme Terkedilen 80 bin Köpeğin Hikayesi