in ,

HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) Uygulaması Nedir? HAYDİ Nasıl Kullanılır? Hayvan Polisi Nasıl Çağrılır?

Hayvana ve doğaya karşı işlenen suçlara karşı sessiz kalma ! HAYDİ uygulamasını indir. Hayvanlara veya doğaya yönelik işlenen bir suça şahit olursan ihbar et. Şiddete Seyirci Kalma ! HAYDİ uygulamasını henüz indirmemişseniz 155’i arayarak HAYDİ, hayvan kurtarma polislerine aktarılmayı isteyebilirsiniz.

Hayvanlara yönelik yapılan her türlü şiddet, düzenleme yapılan Hayvanları Koruma Kanunu ile suç olarak kabul ediliyor ve idari para cezasının yanı sıra 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı tarafından emniyet teşkilatında, veterinerli bölümü mezunu polislerden oluşan hayvan koruma birimi oluşturuldu. Hayvanlara yönelik herhangi bir şidet ya da eziyete tanık olduğunuzda anında hayvan koruma polislerina haber verin. Bunun için cep telefonunuza HAYDİ ( Hayvan Durum İzleme) uygulamasını indirmeniz yeterli. Polisler anında olay yerine geliyorlar. Uygulamayı indirmek. bulunduğunuz konumun da anında gitmesi açısından kolaylık. HAYDİ uygulamasını henüz indirmemişseniz 155’i arayarak HAYDİ, hayvan kurtarma polislerine aktarılmayı isteyebilirsiniz.

HAYDI Hayvan Durum Izleme Uygulamasi Nedir HAYDI Nasil Kullanilir Hayvan Polisi Nasil Cagrilir

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Günümüzde hayvanlara uygulanan şiddete neredeyse her yerde rastlıyoruz. Bazen yaşadığımız binada bazen site bahçemizde bazen sokağımızda. Özellikle evsiz hayvanlara uygulansa da evi ve duygusal insanı olan hayvanlar bile yaşam hakkına saygısı olmayan duygusal insanı olması gereken kişiler tarafından ciddi şiddetlere maruz kalıyor. Biz yaşam hakkına saygısı olan insanlar olarak buna bir dur demeli ve eziyet edildiğine şahit olduğumuz sessiz canların sesi olmalıyız. Peki şiddete maruz kalan hayvan dostlarımız için ne yapabiliriz ? Çok kolay HAYDİ ( Hayvan Durum İzleme) isimli mobil uygulama ile şahit olduğunuz şiddeti ihbar ederek onları koruyabilir ve masum canlara şiddet uygulayan ve yaşam haklarını önemsemeyen kişi veya kişilerin gereken cezaları almasını sağlayabilirsiniz. Şimdi HAYDİ uygulamasının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenerek uygulamayı yakından tanıyalım.

Hayvanlara Yonelik Her Turlu Siddeti HAYDI Ihbar Edin

HAYDİ ( Hayvan Durum İzleme) Uygulaması Nedir?

HAYDİ ( Hayvan Durum İzleme) Uygulaması; çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşların bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için oluşturulan mobil ihbar uygulamasıdır. HAYDİ, 28 Temmuz 2020 tarihi itibariyle hizmete girdi. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde 81 ilde, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü; tüm ilçelerde ise Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro amirlikleri kurdu. HAYDİ mobil uygulaması üzerinden hem çevre ve doğa hem hayvanlara uygulanan yüzlerce suç kolayca ihbar edilebiliyor.

Hayvanlara Yonelik Her Turlu Siddeti HAYDI Ihbar Edin 1

HAYDİ, Hangi Suçları Kapsıyor ?

HAYDİ, hayvanlara yönelik tüm suçların ihbar edilebilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu mobil uygulama ile hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda yaşam hakkına saygısı olan  vatandaşlar kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecekler.

Hayvanlara Yonelik Her Turlu Siddeti HAYDI Ihbar Edin 2

HAYDİ Uygulaması Üzerinden Nasıl İhbarda Bulunabiliriz ?

HAYDİ uygulamasını edinebilmek oldukça basit. Tek yapmanız gereken akıllı telefonlarınızda bulunan Apple Store veya Play Store üzerinden HAYDİ uygulamasını aratarak indirmek.

1# İlk adım, HAYDİ uygulamasını cep telefonlarınıza indirin. HAYDİ Playstore indirme linki için buraya tıklayın. HAYDİ Appstore indirme linki için buraya tıklayınız.

2# İndirdiğiniz uygulamaya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihinizi girin. Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu uygulamada onaylatın. Uygulama kullanıma hazır.

Basliksiz 1

3# Doğa, çevre ve hayvana eziyet ya da şiddet gördüğünüz anda HAYDİ uygulamasına giriş yapın. Giriş yaptığınızda sizleri ihbar ekranı karşılayacak. Çevre , doğa veya hayvan hakkındaki ihbarlarınızı bu ekran üzerinden yapabilirsiniz. Ortada bulunan ihbar bildirme butonuna dokunun.

HAYDI Hayvan Durum Izleme Uygulamasi Nedir HAYDI Nasil Kullanilir Hayvan Polisi Nasil Cagrilir. ihbar ekrani

4# Karşınıza ÇEVRE / DOĞA ile ilgili ihbar yapmak istiyorum ve HAYVANLARLA ilgili ihbar yapmak istiyorum şeklinde iki farklı seçenekle çıkacak. Hangi konuda ihbar yapacaksanız o seçeneği seçin.

5# HAYVANLARLA ilgili ihbar yapmak istiyorum seçeneğini seçtiğinizde ihbar türünü belirlememiz gerekiyor. Açılan ekrandaki ihbar türlerinden hangisi sizin şahit olduğunuz suçla uyum sağlıyorsa onu seçmelisiniz. Bu penceredeki ihbar türünü seçtikten sonra sağ alt kısımda bulunan TAMAM ifadesine dokunarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Daha sonra ise ihbar açıklamanızı ve varsa elinizdeki fotoğraf ve videolarınızı ekleyebilirsiniz. Eğer emniyet güçlerinin sizinle iletişime geçmesini de istiyorsanız İHBARINIZ İLE İLGİLİ İLETİŞİME GEÇİLSİN Mİ ? kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. İhbarınızı tamamlamak için de İHBARI TAMAMLA butonunu seçmeniz yeterli olacaktır.

4#DOĞA ile ilgili ihbar yapmak istiyorum seçeneğini seçtiğinizde karşınıza açıklama alanı geliyor. Bu alana ihbar açıklamanızı yazın. Varsa fotoğrafınızı ekleyin. İHBAR TAMAMLA butonuna basın.

İşte hayvan dostlarımızın yanında olmak bu kadar kolay… Unutmayın artık hayvanlar için adalet sizin parmaklarınızın ucunda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaban hayvanlarini avlayan kisiye 28 bin 491 lira ceza1

Koruma Altındaki Yaban Hayvanlarını Öldüren Avcıya 28 Bin 491 Lira Ceza

Evsiz Kopegi Kaynar Su Ile Yakan Cani Guvenlik Gorevlisi Gozaltina Alindi 8

Adana’da Çalıştığı Sitenin Köpeğini Kaynar Suyla Yakan Güvenlik Görevlisi Türk Adaletiyle Dalga Geçti: “Korktuğum İçin Kaynar Su Döktüm”