in

Hayat Tamircisi Ne Zaman Başlıyor? Hasan Kızıl Kimdir?

Hayat Tamircisi ne zaman başlıyor? Merak edilen program hangi gün, hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? Hayat Tamircisi Hasan Kızıl kimdir?

22 Haziran 1995’te Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu. Ortaokulu Boyaklı Köyü’nde bitirdi. Liseyi de Kızıltepe’de okudu. Lise döneminde de birçok çalışması oldu. Ordu için ısıtmalı bot ve görme engelliler için navigasyonlu baston yaptı. Ama açık öğretimden liseyi bitirdi.

HAYAT TAMİRCİSİ HASAN KIZIL KİMDİR?

Mardin’in Derik ilçesinde yaşayan ve çevresinde ‘hayat tamircisi’ olarak tanınan Hasan Kızıl (25), kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle 200 hayvanın yürümesini sağladı.

Hasan Kızıl hayvanlar için protez yapmaya nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“Bütün hikaye arabanın motoruna sıkışan bir kediyle başladı. Sırtı kırılmıştı ve kısıtlı imkanlarla tedavi etmeye çalıştım, kurtaramadım. O an kalbim acıdı, sonra engelli hayvanlara neler yapabilirim diye araştırmalara başladım ve tesadüfen yurt dışındaki yürüteç protez taslaklarıyla karşılaştım. Neden ben de yapmayayım dedim. Ve dolabımdaki en sevdiğim oyuncak arabamı çıkarttım, hiç düşünmeden parçalayıp minik bir yürüteç yaptım. Bunu denemem gerekiyordu. Ardından bu tip olaylar peşimi bırakmadı. Bir restoranın kapısından geçerken yavru bir kediyle karşılaştım, arka ayakları yerde sürünüyordu. Ona bakan kişiyle veterinere götürdük ama yürüme şansının olmadığı söylendi. Bakan kişi, eğer isterseniz size verebilirim, dedi. Çok mutlu oldum, onu hemen eve getirdim. Ve minik yürüteci taktım. Taktığım an minik minik adımlar attı ve sonra koşmaya başladı, oyun oynamaya başladı. Düşünebiliyor musunuz… O gün anladım ki, evet, artık ben de mutluluk kaynağımı bulmuştum.”

HAYAT TAMİRCİSİ NE ZAMAN SAAT KAÇTA HANGİ KANALDA BAŞLIYOR?

Hayat Tamircisi’nde geçirdiği kaza veya hastalıklar nedeni ile yürüyemeyen hayvanların Kızıl’ın yardımıyla iyileşme süreçleri ekrana taşınacak. Daha önce kendi imkânlarıyla 500’den fazla engelli hayvanı yürütmeyi başaran Hasan Kızıl’a programda veteriner hekim Esra Şenol eşlik edecek.

Sinan Ulugöl’ün yönetmenliğini, Dijital Sanatlar Yapım Evi’nin yapımcılığını üstlendiği programda, her bölümde yeni bir macera yaşanacak.

Hayat Tamircisi, ilk bölümüyle 9 Nisan Perşembe saat 21.45’de Kanal D’de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rusya

Rusya’da Koronavirüsten Koruduğu İddiasıyla Bir Kedi Satışa Çıkarıldı!

kedi

Çevre ve Şehircilik Bakanından Sokak Hayvanları için Çağrı