in ,

Hayat Kaldığı Yerden Devam Ediyor, Marmaris Köyceğiz’de Umutlar Yeniden Yeşeriyor

Marmaris, Köyceğiz’de günlerce yanarak kül olan ormanlardan güzel haberler var. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, yanan bölgeden çektiği biribirnden mükemmel fotoğraflarla içimize su serpti.

Marmaris, Köyceğiz yeşeriyor. Orman yangınlarının gerisinde bıraktığı korkunç görüntülerden sonra içimizde umut tohumları eken şahane görüntüleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, bizlerle buluşturdu. Günlerce alevler içinde yanan bölgede dolaşan İlemin, kendi sosyal medya hesabında yayımladığı fotoğraflarla her şeye rağmen doğanın tekrar canlanmaya başladığını müjdeledi. Ağaçkakan ve diğer kuş türlerinin doğal yaşam alanlarına geri döndüğünü belirten Dr. Yasin İlemin, yanan kızıl çamların tohumlarının dört bir yana saçıldığını, kök salmak için ilk yağmurları beklediğini vurguladı. İşte Dr. Yasin İlemin @anatoliacaracal isimli twitter hesabında herkesi sevindiren o paylaşımı…

1# Size güzel haberlerim var! Bir kaç gündür Muğla’da yanan sahalardayım! Yangınların üstünden neredeyse 3 hafta geçti. Hayıt, Sandal başta olmak üzere maki türleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var.

Hayat Kaldigi Yerden Devam Ediyor Marmaris Koycegizde Umutlar Yeniden Yeseriyor.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Foto by: Yasin İlemin (@anatoliacaracal)

2# İlk yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla. Orman Genel Müdürlüğü çoğu yeri doğal haliyle bırakacak, gerekirse en az müdahale ile ağaçlandıracak. Bakın yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor! Kızıl sırtlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş !

Hayat Kaldigi Yerden Devam Ediyor Marmaris Koycegizde Umutlar Yeniden Yeseriyor 1
Foto by: Yasin İlemin (@anatoliacaracal)

3# Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor! Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna önemli bir kanıt! Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor!

Hayat Kaldigi Yerden Devam Ediyor Marmaris Koycegizde Umutlar Yeniden Yeseriyor2
Foto by: Yasin İlemin (@anatoliacaracal)

4# Toprak altında kendini korumuş karıncalar yeni delikleri açmış çoktan kış hazırlıklarına başlamış bile! Çalışmalarımız ilgili kamu kurum ve STK’lar ile koordineli olarak devam ediyor. İzleme çalışmaları hayata geçireceğiz.

Hayat Kaldigi Yerden Devam Ediyor Marmaris Koycegizde Umutlar Yeniden Yeseriyor3
Foto by: Yasin İlemin (@anatoliacaracal)

5# Datça yönünden Marmaris’e gelirken karşıda Marmaris tarafındaki yanık saha karşıma çıktı. Geceleri o nokta alev topu gibiydi. Ancak doğa kısa zamanda yolunu buluyor. Karakulakları merak ediyorsanız durumları gayet iyi! Sadece yaban kedileri biraz kritik, ancak atlatacaklarına inancım tam! Yeter ki biz artık doğayı ıslah etmeyi bırakalım! Devam edersek o bizi mutlaka ıslah eder!

Hayat Kaldigi Yerden Devam Ediyor Marmaris Koycegizde Umutlar Yeniden Yeseriyor4
Foto by: Yasin İlemin (@anatoliacaracal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokaktaki Evsiz Hayvanlar Icin Birakilan Bayat Ekmekler Hayvanlarin Sagligini Tehdit Ediyor 1

Önder Aydın: “Sokaktaki Evsiz Hayvanlar İçin Bırakılan Bayat Ekmekler, Hayvanların Sağlığını Tehdit Ediyor!”

Kutahyadan Istanbula Tedavi Icin Getirilen Kedi Memleketine ve Yasadigi Sokagina Dondu 1

Kütahya’dan İstanbul’a Tedavi İçin Getirilen Kedi Memleketine ve Yaşadığı Sokağına Döndü