in ,

Hayalet Ağa Takılıp Ölümü Bekleyen Yengeçleri Dalış Yapan Profesör Kurtardı

Antalya’da yaptığı bilimsel su altı dalışlarıyla öne çıkan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, hayalet ağa takılması sonucu mahsur kalan iki gül yengecini kurtardı. Gökoğlu’nun bu yengeci kurtarma anı saniye saniye su altı kamerasına yansıdı.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, akademik eğitim tatilde olmasına rağmen Su Altı Topluluğu Kulübü öğrencileriyle uygulamalı eğitimlerine devam ediyor. Gökoğlu, eğitim dalışını bu kez Yavuz Özcan Parkı falezler altından gerçekleştirdi. Bu dalış esnasında Gökoğlu’nun karşısına hayalet ağa dolanan iki gül yengeci çıktı. Gökoğlu, kayalıklara takılan ve ağda ölümü bekleyen bu iki yengeci kurtarmak için harekete geçti. Halk arasında ‘tırı vırı’ olarak bilinen yengeçleri kurtarmak için önce ağı takıldığı yerden çıkaran Gökoğlu, daha sonra eline aldığı yengecin vücuduna dolanan kıl inceliğindeki ağları bıçakla itinayla kesti. Su altında yaklaşık 15 dakika ağı temizleyen Gökoğlu, daha sonra yengeci doğal ortamına bıraktı. Gökoğlu’nun, yengecin vücuduna ve ayaklarına dolanan kıl inceliğindeki ağı temizlemek için verdiği uğraş sualtı kamerasına yansıdı

Hayalet Aga Takilip Olumu Bekleyen Yengecleri Dalis Yapan Profesor Kurtardi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Ağ Su Altında Olduğu Sürece Balıklar Takılmaya Devam Edecek”

Falezler altındaki dalışlarda karşılaştıkları en büyük sorunlardan birinin hayalet ağlar olduğunun altını çizen Mehmet Gökoğlu, “Halk arasında bu ağlar tırı vırı olarak adlandırılır. Esasında bu ağın satılması ve kullanılması yasak. Bu ağ su altında kaldığı sürece balıklar bu ağlara takılıyor ve orada kalıyor. Bir süre sonra ise ölüyorlar” dedi.

“Ağları İtinayla Temizledi”

Su altındaki bir ağa iki tane gül yengecinin dolandığını gördüklerini anlatan Gökoğlu, “Gül kırmızısı rengi olan bir canlıdır. Ağa dolanmışlar. Yengeçleri kurtardık ve doğal ortamına bıraktık. Kıl gibi bir ağ, yengeçlerin ayakların dolanmış uzun uğraş sonucu kurtardık. Yengeçlerden birinin ayakları kopmuştu, onu da karada kurtardık. Bu tür av araçlarının kullanılması yasak. Bu ağ su altında kaldığı sürece başka canlıları yakalamaya devam edecek. Katil ağların satışlarının yasaklanması gerekir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarim Arazisinde Cikan Yanginda Itfaiye Erinin Dikkati Bir Kaplumbaganin Hayatini Kurtardi

Tarım Arazisinde Çıkan Yangında, İtfaiye Erinin Dikkati Bir Kaplumbağa’nın Hayatını Kurtardı

evin Catisina Yuva yapan Guvercin icin itfaiy cagirmislar

Evlerinin Üstüne Yuva Yapan Güvercin İçin İtfaiye Çağırdılar!