in

Havlamayan Ve Kedi Gibi Ağaca Çıkan Köpek: Basenji

Afrika kökenli bir köpek ırkı olan Basenji başta havlamamak olmak üzere birçok ilginç özelliği ile haklı bir üne sahip.

Dünyada farklı bölgelere, ülkelere ait 400’e yakın köpek ırkı bulunuyor. Söz konusu köpekler olduğunda ırklar arasındaki farklılıklar hem şaşırtıyor hem de baş döndürüyor. Zira köpek ırkları arasında hem boyut, hem görünüm hem de karakter açısından büyük farklar bulunuyor. Yazımızın konusu olan evcil köpek ırkı ise birçok özelliği ile belki de dünyanın en ilginç köpeklerinden biri; Basenji. Afrika kökenli bir köpek olan Basenji dünyanın tek havlamayan köpeği olarak tanınıyor ve sadece bu özelliği bile onu yeterince ilginç kılarken Basenji’nin değişiklikleri bununla da sınırlı kalmıyor.

İşte havlamayan köpek Basenji ve ilginç özellikleri.

O bir kıvrık kuyruk

Basenji’nin ilginç özelliklerini anlatmaya fiziksel görünüşünden başlayalım. Orta büyüklükte bir köpek ırkı olan Basenji’nin kuyruğu kısa ve kıvrıktır. İlk bakışta insanın dikkatini çeken bir görünümü vardır kuyruğunun zira böyle kısa ve kıvrık kuyruk diğer ırklarda pek sık görülen bir fiziksel özellik değildir.

indir

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kocaman ve dik kulakları vardır

Basenji’nin tipik fiziksel özelliklerinden biri de kocaman ve dik kulaklarıdır. Görünüşüne hem sert hem de sevimli bir hava katan kulakları ile Basenji gerçekten gören her insanı kolayca etkileyebilecek bir görünüm sergiler.

indir-1

Basenji havlamak nedir bilmez

Basenji’nin dünyanın en fazla tanınan ve ismini ilginç köpekler arasında ilk sıraya yazdırmasını sağlayan özelliğiyse ne koca kulakları ne de kıvrık kuyruğudur, Basenji dünyanın havlamayan tek köpeği olarak tanınır. Basenji ırkı neredeyse hiç havlamaz ve bu köpeklerin havladığını duyanlar kendilerini şanslı sayarlar.

basenji-dog-main

Köpekler ağaca çıkamaz inanışını yıkan kahraman!

Herkes köpeklerin ağaca çıkamadığını düşünür ancak aslında bu büyük bir yanılgıdır çünkü dünyada Basenji diye bir köpek ırkı vardır ve kendisinin en büyük zevklerinden biri aynı bir kedi gibi ağaçlara tırmanmaktır. Basenji köpekleri ağaçlara kolaylıkla çıkabilirler ve bu nedenle birçok kişi Basenji için kedi köpeği tanımını kullanır.

maxresdefault

Koku ve tüy dökme mi o da ne?

Köpeklerle ilgili bizce sorun olmasa da bazı kişilerce sorun edilebilen durumlar kokmaları ve tüy dökmeleri. Basenji havlamaması, ağaca çıkması, kıvırcık kuyruğu yetmezmiş gibi hiç tüy dökmemesi ve hiç kokmaması ile de tanınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barking 758x426

Köpeklerin Sesi Neden Kısılır?

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbabaöç222

TBMM’de Köpek Gündemi: Görme Engelli Danışmanın Rehber Köpeği Meclise Sokulmadı