in ,

Havadan Görüntülenen Ceylanlar, İnsandan Uzakta Doğal Yaşam Alanlarında Çoğalıyor

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altına alındıktan sonra sayıları giderek artan “Gazella gazella” türü ceylanlar, havadan görüntülendi.

Son 10 yılda sayılarının azalmasıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınan “Gazella gazella” türü ceylanlar, 200 bin dekarlık doğal alandaki ortamlarında yaşamlarını sürdürüyor. Korunan hayvanlar, aralıklarla Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na bırakılıyor. Dağlarda yaşamlarını rahatça sürdüren ceylanların takiplerini sağlamak ve gerekli koşullarda müdahale edebilmek amacıyla GPS cihazı da bulunuyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, ceylanların bakımları ve beslenmeleriyle özel olarak ilgileniyor. Popülasyonu tamamlanan 5 ceylan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez, Doğa Koruma Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek ve Doğa Koruma Şube Müdürü Mehmet Gürkaynak tarafından doğal yaşam alanına geri bırakıldı.

Havadan Goruntulenen Ceylanlar Insandan Uzakta Dogal Yasam Alanlarinda Cogaliyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Tetiğe Değil, Deklanşöre Basın.”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez, sahada incelemelerde bulundu. Üzmez, 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu’nda popülasyonu tamamlanan ceylanların peyderpey başka illerde doğal alanlarına geri bırakıldığını söyledi. Üzmez, restorasyonu tamamlanan Ceylan Üretme İstasyonu tanıtım ve ziyaretçi merkezine vatandaşları davet ederek, “Buraya gelin güzel ceylanları siz de görün. Tetiğe değil, deklanşöre basın” dedi.

Havadan Goruntulenen Ceylanlar Insandan Uzakta Dogal Yasam Alanlarinda Cogaliyor 1

Ceylan İstasyonları Kurduk

Üzmez, “Bu bölge bizim için çok önemlidir. Biyoçeşitlilik açısından çok önemli değerlere sahip, endemik türlerin yaşadığı yerdir. Dolayısıyla her sene buraya gelip burada neler oluyor, ne yapabiliyoruz, neyi artırıyoruz, neler iyi gidiyor, aksayan yönleri var mı diye arkadaşları ziyaret ediyoruz. Toplantılar yapıyoruz. Burada ceylan üretme istasyonu ve yaban hayatı geliştirme sahamız var. Doğa koruma olarak biz bu hayvanları hem üretiyoruz hem de kaçak avcılara karşı koruyoruz. Ürettiğimiz hayvanları da zaman zaman doğaya bırakıyoruz. İşte bulunduğumuz bölge ceylanların doğal yaşam ortamları ve en iyi yaşayabildikleri yerlerdir. Devlet olarak buraya 2006’da 220 dönüm alanda ceylan üretim istasyonu kurduk. Burada üretiyoruz, üretilen fazlalık bireyleri de hem buradaki yaban hayatı geliştirme sahası hem de Türkiye’nin ceylanın yaşayabileceği yaşam ortamlarını tespit ederek oraları da götürüp bırakıyoruz. Türkiye’nin bu ceylan çeşidini arttırmak, zenginleştirmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Burada 233 tane ceylanımız var. Bu ceylanlardan 30 tanesini yaşayabilecekleri başka ortamlara geri bırakacağız.”

Havadan Goruntulenen Ceylanlar Insandan Uzakta Dogal Yasam Alanlarinda Cogaliyor 2

Biyoçeşitliliğimize Sahip Çıkalım

Üzmez, açıklamasının sonunda, “Buradan seslenmek istiyorum biyoçeşitliliğimize sahip çıkalım. Kaçak avcılara müsaade etmeyelim. Bunların kaçak avlanmasına müsaade etmeyelim. Bunları ne kadar çok yaşatabilirsek Türkiye’nin zenginliği de o kadar artacak. Sadece gıda ve ilaç da değil belki Urfa’ya turizmi çekecek bunlardır. Bize gelsinler, çayımızı içsinler, ceylanlar zaten görünüyor. Biraz önce çekim yaptım. Hemen arkamızda ceylanlar var. Vatandaşlarımız gelsinler, canlı canlı görsünler, sevsinler. Vatandaşlar tetiğe değil, deklanşöre bassınlar, bizde çok memnun oluruz. Biz ne kadar konuşursak konuşalım, yazarsak yazalım gelip görmek en güzel ifadesidir. İnsanların gelip burayı görmesi en güzel koruma yöntemidir. Yabani hayatı koruma kontrollerimiz kurumuzun 4 bin 500 personelinden oluşuyor. Hepimiz bir nefer gibi elimizde silahlarımızla bu hayvanları takip ediyoruz, koruyoruz. Kaçak avcılara karşı koruyoruz. Üretim istasyonunda ürettiğimiz fazla bireyleri de yaban hayatına kazandırmak için dağlara geri bırakıyoruz. Bıraktığımız hayvanlara GPS cihazı da takıyoruz. uydudan takip ediyoruz yani hayvan nerede yenileniyor, nerede su içer, nerede zaman geçiriyor tamamen bilgimiz var. Dolayısıyla hayvana gelebilecek bir zararı tespit ediyoruz, anında kontrol edip yerinde müdahaleyi yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Havadan Goruntulenen Ceylanlar Insandan Uzakta Dogal Yasam Alanlarinda Cogaliyor 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boynuna Ip Takilarak Sokak Kopeklerini Toplayan Belediye Personeline Ceza Kesildi 1

Boynuna İp Takılarak Sokakta Yaşayan Evsiz Köpekleri Toplayan Belediye Personeline Ceza Kesildi

Onlarca Yavru Kopegi Yol Kenarinda Olumle Basbasa Birakip Kactilar1

Onlarca Yavru Köpeği Yol Kenarında Ölümle Başbaşa Bırakıp Kaçtılar