in

Hava Kirliliğine Karşı Güvercin Timi

Londra’nın hava kirliliğinden sorumlu yeni bir timi var: Güvercinler. Sensörlü yelek giydirilen güvercinler hava kirliliğini ölçüyor. Konu üzerinde başka çalışmaları da olan Plume Labs ‘ın kurucusu Pierre Duquesnoy projeyi şu şekilde özetliyor: ” Güvercinlere özel bir yelek giydirerek uçtukları alanlardaki hava kirliliği derecesini ölçüp, tweet atmalarını sağılıyor.”
ingiltere-guvercin-timi-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pigeon Air Patrol (Güvercin Devriyesi) adı verilen ve güvercinlerin oluşturduğu özel tim uçarak sırtlarına takılan ufak bir cihaz sayesinde Londra’daki hava kalitesini ölçümlüyor. Birkaç güvercinden oluşan Piegon Air Patrol adlı devriyeyi oluşturan ekiple hava kirliliği konusunda İngiliz halkı arasında farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Eğitimli güvercinlere giydirilen 25 gramlık sensörler vasıtasıyla havadaki azot dioksit ve ozon seviyesini ölçülüyor.

ingiltere-guvercin-timi-ajanimo-2

Güvercinlerin sırtına takılan ve havadaki azot dioksit oranını ölçen cihazlar, araçların yol açtığı hava kirliliğini de gözler önüne seriyor. Güvercinlerin uçtuğu rota, GPS üzerinden de takip ediliyor ve kullanıcılarla paylaşılıyor. www.pigeonairpatrol.com adresinden yakından takip edilebilecek verilerle, hava kalitesinden haberdar olunmasını sağlıyor.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=449shjhJ66o&feature=youtu.be

Uçuş hızları ve yüksekliklerinin bu kuşları, bu tür görevler için elverişli hale getiriyor. Bu nedenle bir şehrin semalarında uçup hava kirliliği seviyesini ölçecek sensörleri taşıyacak en iyi hayvanın güvercin olduğu düşünülmüş olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sadece İç Çamaşırı ve Çorap Çalan Hırsız Kedinin Hikayesi Ajanimo 1 1

Sadece İç Çamaşırı ve Çorap Çalan ‘Hırsız Kedi

şampiyon ajanimo1

Anne At İlk Kez Uygulanan Tedaviyle Hayata Döndü