in

Hatay’daki Orman Yangınında Çok Sayıda Hayvan Can verdi

Hatay’da çıkan orman yangınında yeşilliklerin yanı sıra çok sayıda hayvan yanarak can verdi. Yangında mahsur kalan iki kaplumbağa şans eseri kurtarıldı.

9 Ekim’de Hatay’da başlayan orman yangını günlerdir söndürülmeye çalışılıyordu. Yangın yoğun çabalar sonrasında dün kontrol altına alınabildi. Yangından çok büyük bir yeşil alan küle dönerken şehrin çeşitli yerlerinde çıkan yangının terör örgütü tarafından başlatıldığı üzerinde duruluyor. Konuyla ilgili olarak geniş kapsamlı soruşturma devam ediyor.

Çıkan yangın insanları ve yeşil alanları olduğu kadar hayvanları da etkiledi. Yangında binlerce hayvanın can verdiği tahmin ediliyor. Belen ilçesinde çıkan orman yangınına çok sayıda arazöz ve itfaiye personeli ile müdahale sürerken alevlerin ortasında kalan hayvanlarda unutulmadı. Yangında İskenderun Belediyesi Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte yangın noktasına gelen bir belediye personeli alevlerin arasında kalan kaplumbağayı kurtardı.

TESADÜF ESERİ KURTARDI

Eline aldığı kaplumbağaya su dökerek kendine gelmesini sağlayan Cemil Özdemir isimli belediye personeli, kaplumbağanın ayaklarında biraz tahribatın olduğunu söyledi. Yaralı hayvanı veterinere götüreceğini belirten Özdemir, “Tesadüf olarak yanan alanın içerisinde bir kaplumbağa gördüm. Kaplumbağa kendini kilitlemişti ve baya sıcaktı. Burada bulduğum sudan kendine gelmesini sağladım. Ayaklarında biraz tahribat var. Veteriner arkadaşımızı aradım tedavisi için kaplumbağayı bekliyor” dedi.

SU DÖKEREK SOĞUTMAYA ÇALIŞTILAR

Mersin’in Erdemli ilçesinden yangın söndürme çalışmalarına destek için gelen itfaiye ekipleri yanan alanların içerisinde gördükleri kaplumbağaya su dökerek yeniden hayat verdi. Ateşlerin arasında kalan hayvanı suyla serinleten itfaiye personeli daha sonra da kaplumbağaya kendi elleriyle su içirdi. Hayvanı uzun süre serinleten itfaiye personeli, kendine geldiğini hissedince de kaplumbağayı güvenli bir bölgeden tekrar doğaya saldı.

Diğer yandan karadan müdahalenin devam ettiği yangına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan tekrar müdahale ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polislerin Hayvan Sevgisi Yavru Bir Köpeği Hayata Bağladı

Polislerin Hayvan Sevgisi Yavru Bir Köpeği Hayata Bağladı

Veteriner Hekim Nikahı Dediğin İşte Böyle Olur!

Veteriner Hekim Nikahı da Böyle Olur: Nikah Şekeri Yerine…