in

Hatay’da Keçi Kuzu Doğurdu

Dünya’da ender görülen olaylardan biri Hatay’da yaşandı.

Hatay‘da bir keçi, kuzuya benzer bir hayvan doğurdu.  Hayvanların sahibi Mustafa Üce, “Bir sıra dışı olayla daha karşılaştık. 3 gün önce doğum yapan keçimiz kuzu doğurdu. Tüyleri koyun tüyü, ayakları ise keçi ayağı. Keçilerin yeni doğumunda asla boynuz olmaz ama gördüğümüz kadarıyla bu keçimiz de boynuzlarının çıktığı ve tüylerinin koyun tüyü olduğunu gördük. Daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadık. Mahallede küçükbaş hayvancılık yapan arkadaşlarımız ‘bu keçi yaşamaz ölür’ dediler. Ama gördüğünüz gibi yaşıyor ve elimizle süt veriyoruz annesi yanına kabul etmiyor.” dedi.

kedi-kuzu-dogurdu2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Veteriner Hekim Ali Kopar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, keçi-koyun melezinin dünyada çok ender görülen bir durum olduğunu belirterek, “Şu ana kadar tespit edilmiş olan çok vaka var. Biri 2000 yılında  Botsvana’da veteriner hekimler tarafından tespit edildi. Diğeri ise ABD’nin Arizona eyaletinde belirlendi. Her iki vakada da dişi koyun ve erkek teke çiftleşmesi olmuştur. Ancak bizim olayımızda ise dişi keçi ile erkek koç birleşmesi olmuştur.” dedi.

keci-kuzu-dogurdu

Bu durumun kimera olarak adlandırıldığını vurgulayan Kopar, “Dünyada çok ender görülen bir vakadır. Bu durumda genetik melezleme çalışmaları yapılmıştır. Ancak çok başarılı olunmadı. Kimera kısaca iki farklı yumurtanın iki farklı spermi ile döllenmesi sonucu oluşan çift yumurta ikizinin belli bir evrede hastemar veya gastrulan evresinde birleşerek tek bir canlı haline düşmesi ve iki farklı DNA’yı barındırmasıdır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arapharflerihayvanon

Arap Harfleriyle Şekillenen Hayvan Figürleri

bariskedi

Suriye’de Savaşın Ortasından Mehmetçik Tarafından Kurtarılan “Barış” Kedi