in

Hatay’da İki Yeni Kuş Türü Gözlemlendi

Kuşların önemli göç yollarından biri olan ve birçok türün kayıt altına alındığı Hatay’da bu yıl yapılan incelemelerde, Türkistan örümcek kuşu ve İskender papağanı görüntülendi.

kus-on

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuşların önemli göç yolları arasında bulunan ve birçok türe ev sahipliği yapan Hatay’da bu yıl gerçekleştirilen gözlemlerde, Türkistan örümcek kuşu ile İskender papağanı görüldü.

Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 485 kuş türünün bulunduğunu ve Hatay’ın Mersin, Samsun, İstanbul’dan sonra en fazla tür barındıran 4’üncü il olduğunu söyledi.

kus1

Kışı Afrika’da geçiren kuşlar ile üremek ve beslenmek amacıyla yazın kuzeye giden türlerin göç sırasında Hatay’dan geçtiğini ifade eden Atahan, kentin, göçmen kuşların dünyada kullandığı üç önemli geçiş noktasından biri olduğunu vurguladı.

Türkiye’de daha önce rastlanmayan Doğu Asya kökenli Pasifik incir kuşunu, 2008’de ilk kez Hatay’ın Samandağ ilçesinde gözlemlediklerini belirten Atahan, kentteki gözlemlerde ayrıca ana vatanı Uzak Doğu olan Moğol incir kuşu ile mahmuzlu incir kuşunun kayıt altına alındığını bildirdi.

kus2

Bu yıl yaptıkları gözlemleri anlatan Atahan, şöyle konuştu: “Kuşların önemli geçiş güzergahından Hatay’da bu yıl, önceki dönemlere göre çok verimli bir sezon geçirmedik. Bu yıl yaptığımız gözlemlerde kentimizde daha önce görülmemiş, Türkiye genelinde ise bugüne kadar 8 ilde kayıt altına alınmış İskender papağanı objektiflere takıldı. Hindistan’dan Uzak Doğu’ya kadar olan bölgede yaşayan İskender papağanının bölgemize esaret kaçağı olarak geldiğini ve yerleştiğini düşünüyoruz. Subaşı’nda gözlemlediğimiz bu türün, Türkiye’deki popülasyonları ve genel durumlarıyla ilgili bir bilimsel çalışma halihazırda yapılıyor. Daha çok koruluk, ormanlık, ağaçlık alanda yaşayan bu tür, tohumlarla besleniyor.

kus3

Kentte bu yıl ayrıca ana vatanı Hazar Denizi’nin doğusundan Çin’in batı sınırı ve Afganistan’a kadar uzanan bölgede yaşayan Türkistan örümcek kuşunun kayıt altına alındığını dile getiren Atahan, “Kış aylarında Arap Yarımadası üzerinden Orta ve Doğu Afrika’ya göçen Türkistan örümcek kuşuyla Hatay’da gözlemlediğimiz kuş sayısı 356’ya çıktı. Türkiye’de bugüne kadar birkaç kez kaydedilmiş olan Türkistan örümcek kuşu, çekirge gibi böceklerle beslenir.” ifadelerini kullandı.

Atahan, yeşil, uzun kuyruklu İskender papağanının kanadında kırmızı, Türkistan örümcek kuşunun ise teleklerinde beyaz lekelerin bulunduğunu bildirdi.

Ali Atahan, bölgede, sulak alanların artırılması halinde daha fazla tür ve sayıda kuş görülebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fil on

İnsan Dostunu Kurtarmak için Suya Atlayan Fil: Kham Lha

donaldtrumpkolye1 öç

Kedi Popoları için Donald Trump Kolyeleri Tasarladılar