in

Hastane Bahçesinde Köpeği Ezmişti… O Doktor Hakim Karşısına çıktı

Maltepe’de hastane kampüsünün bahçesinde yatan ‘Max’ isimli köpeğin ölümüne neden olan doktorun yargı süreci devam ediyor.

Maltepe‘de hastane kampüsünde yatan ‘Max‘ isimli köpeğin üzerinden araçla geçerek ölümüne neden olan Doç. Dr. Birsen Ocaklı’nın “mala zarar verme” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada görüntülere ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. Duruşmada söz alan sanık Ocaklı, “30 yıllık meslek onurum doğrultusunda bütün canlıları yaşatmak benim görevim. Hekimliğime, insanlığıma laf söyletmem. Kesinlikle kasten bir canlıya zarar vermedim” dedi. Maltepe’de 14 Mayıs 2020 tarihinde Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kampüsü‘nde yerde yatan ‘Max‘ isimli köpeğin aracıyla üzerinden geçerek ölümüne neden olan Doç. Dr. Birsen Ocaklı’nın “mala zarar verme” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Birsen Ocaklı katılırken taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

köpeği ezen akademisyen

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bilirkişi Raporu: “Durmadan Yoluna Devam Etti.”

Mahkeme hakimi, olay anına ait görüntülere ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun dosyaya girdiğini belirtti. Görüntülerin incelendiği bilirkişi raporunda, beyaz renkli aracın park vaziyetinde olduğu sırada aracın yaklaşık 3-4 metre önünde köpeğin yatar vaziyette olduğu, aracın hareket ettikten sonra köpeğin üzerinden geçtiği ve sağ ön kısmının tümsekten geçer gibi yükseldiği, aracın hiç durmadan veya yavaşlamadan yoluna devam ettiği kaydedildi. Sanık avukatı Nafiye Ceylan söz alarak, “Görüntüleri biz de izledik. Çarpan kişi doktor olunca olay büyüdü” dedi. Bunun üzerine müşteki avukatı Yasemin Babayiğit söz alarak, “Normal vatandaş çarpsa da böyle olurdu, meslek önemli değil” diye konuştu.

Avukat Babayiğit: “Toplum İçinde Bu Kadar Serbest Dolaşabilmesinden Endişe Duyuyorum.”

Avukat Babayiğit devamında, “Görüntülerde aracın 30-40 cm yükseldiğini görüyoruz. Kasten üzerinden geçiyor. Arkasına dönüp bakmadığı da raporda yazılıdır. Kör noktaya geldi göremedim diye bahaneler öne sürmüştür. Hayvanın üzerinden geçtiğini fark etmesine rağmen durmamıştır. Pişman olmadığı da açık ve net ortadadır. Fail 3-4 metre önündeki bir canlıyı görmediğini hissetmediğini söylüyor. Bu şahsın toplum içinde bu kadar serbest dolaşabilmesi toplum güvenliği açısından endişe duymama sebebiyet veriyor” diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Sanık Avukatı Nafiye Ceylan: “Köpek, Müvekkilimin Kör Noktasında Kalmıştır.”

Sanık avukatı Nafiye Ceylan, olayın kaza olduğunu ve kasten yapılmış bir eylem olmadığını söyleyerek, “Müvekkilim aracı yüksek araçtır. Müvekkilim oturduğu pozisyonun sağ tarafında aracın önünde yerde yatan köpeği görmemiştir. Köpek, müvekkilimin kör noktasında kalmıştır. Müvekkilim bir tümsek üzerinden geçtiğini düşünmüştür. Müvekkilin kasten, bilerek ve isteyerek köpeği ezdiğinin düşünülmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Müvekkilim yerde yatan köpeği görmemiştir. Biz hayvan düşmanı değiliz, çok üzüldük. Müvekkilim hala psikolojik tedavi görmekte” diye konuştu.

Sanık Birsen Ocaklı: “Hekimliğime, İnsanlığıma Laf Söyletmem.”

Sanık Birsen Ocaklı ise, “30 yıllık meslek onurum doğrultusunda bütün canlıları yaşatmak benim görevim. Ben hekimliğime, insanlığıma kesinlikle laf söyletmem. Kesinlikle kasten bir canlıya zarar vermedim. Bu hekim olmamla, insan olmamla bağdaşacak bir şey değil” dedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, taraflara tanıklarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianamede Birsen Ocaklı’nın Suçtan Kurtulmaya Yönelik Savunmalarına İtibar Edilmeyeceği Belirtildi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Alev Eda Okutan Sarıbeyliler‘in 5 yaşında kangal cinsi köpeğini üniversitenin bahçe kısmındaki otoparka bıraktığı, daha sonra köpeğini yaralı olarak bulduğu ve veterinere götürdüğü anlatıldı. Kamera görüntülerinin incelenmesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde görevli Birsen Ocaklı‘nın kullandığı araçla köpeğin üzerinden geçtiğinin tespit edildiği ve şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Birsen Ocaklı‘nın suçtan kurtulmaya yönelik savunmalarına itibar edilemeyeceğinin vurgulandığı iddianamede, Ocaklı‘nın “mala zarar verme” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

test icin egittiler

6 İz Takip Köpeği Covid-19 Testi İçin Eğitildi

Minik Dostlariyla Soz Soze Degil Ama Goz Goze Anlasiyorum Diyen Guzel Oyuncu Deniz Cakir

Minik Dostlarıyla ‘Söz Söze Değil Ama Göz Göze Anlaşıyorum’ Diyen Güzel Oyuncu Deniz Çakır