in

Hareketsizlik Kedinizde Birçok Soruna Yol Açabilir

Kediniz yeterli düzeyde hareket etmiyorsa bunun sonucu umduğunuzdan çok daha ciddi olabilir.

Kediler hepimizin bildiği üzere evcil hayvanlar, yani yaşam alanları bizlerin olduğu her yer. Son 50 yılda şehirleşme korkunç bir hızla artarken sevgili kediler de bizlerle birlikte köylerden, kırsal alandan şehirlere taşındılar ve artık evcil kedilerin büyük bir kısmı apartman dairelerinde yaşıyor. Evlerde yaşayan kedilerin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biriyse hareketsizlik. Zira yeterli düzeyde egzersiz yapmayan kedilerde başka obezite yani aşırı kilolar olmak üzere çok sayıda hastalıkla karşılaşılma riski bulunuyor. Hayatını hemen hiç hareket etmeden sürdüren kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmesini beklemek zorlaşıyor.

Kedilerde hareketsizlik neticesinde karşılaşılabilecek sorunlara göz atalım.

Obezite

Obez kedilerin sayısı inanılmaz bir hızla artıyor, kediler de aynı insanlar gibi gittikçe şişmanlıyor ve bunun altında yatan ana nedenler aşırı besleme ve hareketsizlik. Özellikle kısırlaştırılan kedilerin hareket etme konusunda daha isteksiz olduğu bilinen bir gerçek. Bahçeli evlerde yaşayan kedilerin asgari düzeyde de olsa hareket etme şansı varken söz konusu evde kapalı yaşayan kediler olduğunda sahiplerinin yardımı ve yönlendirmesi olmazsa hareket etmeyen kedilerde hareketsizlik obezite ile sonuçlanabiliyor. Obeziteyse şeker hastalığı, kanser, kalp-damar rahatsızlıkları gibi birçok ciddi hatta ölümcül soruna yol açabiliyor.

obese-cat

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Nefes sorunları

Yeterli egzersiz bir kedinin sağlıklı solunum sistemine sahip olması için de vazgeçilmez. Hareketsizlik kedilerde solunum sisteminin zayıflamasına yol açıyor ve bu da aslında başlı başına ciddi bir sorun. Ayrıca hareketsizlik nedeni ile alınan fazla kiloların da en önemli etkilerinden biri solumun problemleri.

hqdefault

Dolaşım sistemi sorunları

Sağlıklı bir dolaşım sistemi için yeterli düzeyde hareket etmek son derece önemlidir. Hareketsizlik neticesinde kedilerin dolaşım sistemlerinde de sorunlar ortaya çıkabilir ki sağlıksız bir dolaşım sistemi aslında kedilerin tüm vücutlarını etkiler. Kalp, karaciğer, böbrek kısacası tüm organların sağlıklı şekilde çalışabilmesi için yeterli kan akışının olması gerekir ve dolaşım sorunları yaşayan kedilerin tüm organlarında çeşitli sorunlarla karşılaşılma olasılığı yüksektir.

cat-sitting-with-eyes-closed_1122-1170

Ne yapabilirsiniz?

Tabi ki kedilerde hareketsiz sorununa karşı tamamen çaresiz değiliz. Bu sorunun çözümü için faydalanabileceğimiz iki etkili yöntem var; birincisi kedimize hareket etmesinde yardımcı olacak bir arkadaş sahiplenmek, ikincisi ise kedilerin oyuncu yapılarından faydalanmak. Kedinize bir arkadaş alırsanız birlikte oynamalarını sağlayabilirsiniz, ya da kedi oyuncaklarını kullanarak ve her gün kedinizle düzenli olarak oynayarak hareket etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nlü İsimlerin Hayvanlarla ilgili Fobileri ve Takıntıları

Ünlü İsimlerin Hayvanlarla ilgili Fobileri ve Takıntıları

plak adm

Çıplak Halde, Öldürdüğü Köpek Balığının Üzerine Çıkıp Poz Verdi!