in

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta’nın Nefsi Müdafası

Bodrum’da Caretta Caretta tarafından saldırıya uğrayan kadının açıklaması ve medyanın linç kültürü sonrası canavar ilan edilen bir kaplumbağa. Kıyıdan 12 mil uzaklıktaki denizde bir caretta caretta mı insanı yoksa bir insan mı caretta carettayı rahatsız etmiş olur?

İstanbul‘dan tatile gelen tatilciler Bodrum‘da tekneyle denize açılıyor. Bodrum’a 12 mil uzaklıktaki Orak Adası’nda yüzmeye başlıyorlar.Ve daha sonra bir deniz kaplumbağasının saldırısına uğruyorlar. Saldırıya uğrayan kadın basına açıklamalarda bulunuyor ve Caretta Caretta canavar ilan ediliyor. İşte insanoğlunun bencilliği ve basının düşük bilinci de tam burada başlıyor. Sarıya uğrayan kadının açıklaması şöyle

“Yüzgeciyle başımı aşağı indirip, beni boğmaya çalıştı. Şah damarımdan ısıracaktı, ben elimle ittim, o esnada da elimi kaptı ve beni sürüklemeye çalıştı. Tekneden gelen iki adam sayesinde kurtulabildim” 

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dünya üzerinde insanoğluna ait olan tek şey çoğu zaman doğayı katlederek inşa ettiğimiz tapulu mallarımız. Denizler, dağlar, ormanlar bizlerin çoğu zaman misafir olduğu yerler. Ancak biz bu ortamlarda misafir olduğumuzu unuttuğumuzda ortaya kocaman  bir ego çıkıyor.

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Tıpkı Bodrum’da yaşanan olay gibi. Eğer başka bir şehirden gelip kıyılarda yüzmekle yetinmeyip tekneyle ıssız koylarda yüzme merakınız varsa, o koyların sahipleri tarafından hoş karşılaşmamayı göze almalısınız. Denizi kirleten teknelerle, hayvanların yaşam alanlarını işgal ettiğinin farkında olmamak, bir hayvanın hanesine tecavüz edip sonra hayvanı canavar gibi göstermek sadece bencil insanoğlunun yapacağı bir davranış.

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Kalabalık teknelerle turizm yeri haline gelen koylar burada yaşayan hayvanların dengesini çokça bozuyor. Turist kafileleri tarafından rahatsız edilen ya da elle yemek yedirmeye alıştırılan hayvanların doğasını alt üst ettiğimiz yetmiyormuş gibi bir de bu hayvanları canavar ilan ediyoruz.

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Köpek dehşeti, domuz istilası, ayı saldırısı gibi haberler yaparak toplumun hayvan düşmanlığını meşrulaştırmaya çalışıp, hayvanları hedef tahtasına oturtan medya, yine bizleri şaşırtmayıp linç kültürünün yanında yer alarak kaplumbağa canavar gibi gösterdi.

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları ülkemizde yeri geldi kurşunlandı yer geldi başlarına poşet geçirilerek öldürüldü.Bu olay, İnsanoğlunun bencil ve cani yüzünü gören hem doğasına hem kendisine saldırının her türlüsünü görmüş bu hayvanların nefs-i müdafası oldu! Şimdi bu hayvanın insanoğlu tarafından bozulan psikolojisi ve dengesi yine insanoğlu tarafından rehabilite edilecek!

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta'nın Nefsi Müdafası

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkilileri ise, “Doğal ortamda yaşayan ve vahşi olarak nitelendireceğimiz bu hayvanlar, insanların elle beslemesi sonucu sürekli beklenti içinde oluyorlar. Karnı acıkan hayvanlar, yiyecek beklentisinde olduğu için insanlara yaklaşıyorlar, yiyecek bulamayınca da saldırıyorlar. Konu ile ilgili Bodrum gönüllümüz ile yapacağımız çalışmalarda saldırı yapan caretta carettaları yakalayıp merkezimize getirip rehabilite ettikten sonra tekrar doğal ortamlarına bırakacağız. Caretta carettaların ısırmasından çok önemli bir şey olmaz. Isırma sonrası biraz buz konulabilir, ardından bir doktora başvurulabilir. Bölgemizde, şu ana kadar bu tür olaylara rastlamamıştık, günlük tura çıkanlar caretta carettaları gördüklerinde kesinlikle yiyecek vermesinler” şeklinde uyarılarda bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault 758x426

Üzümün Kediler Üzerindeki Ölümcül Etkileri

Cat Cat Guide A portrait of an adult tabby cat wearing a collar and tag 758x426

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları