in

Hamilelikte Evcil Hayvan Beslenebilir mi?

Hamilelik sürecinde evde evcil hayvan beslemenin bebeğe zararı var mıdır? Hamilelikte evcil hayvan beslerken ne gibi tedbirler alınması lazım? Hepsi içeriğimizde…

hamilelikte-evcil-hayvan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evinde evcil hayvan besleyen çiftlerin çoğunun kafasına takılan bir sordur bu: Hamilelikte evcil hayvan beslenebilir mi? Sizlerde çoğu kez, hayvan dostlarımızı hamileyim diyerek sahiplendiren insanlara denk gelmişsinizdir. Peki, gerçekten her hamile kadının beraber yaşadığı hayvandan vazgeçmesi gerekiyor mu?

web13

Hamilelikte Kedi ile Yaşamak

Eğer önemlerinizi alırsanız hamilelik sürecinde kediniz ile güvenle yaşayabilirsiniz. Kedilerden insanlara bulaşabilen en önemli hastalık toxoplasma enfeksiyonudur. Toksoplazma, kedi dostlarımızdan bize kedi dostumuzun dışkısı ile bulaşır. Özellikle dışarı çıkan kedilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu parazit sadece kedi dostlarımızdan değil, sebzelerden ve topraktan da bizlere bulaşabilir. Düzenli iç-dış paraziti yapılan kedilerde toxoplazma parazitinin görülme olasılığı çok azdır. Görülse bile bulaşıcılık süreci 2 haftadır. Hamilelik sürecinde bu parazitin bulaşması düşüğe veya bebekte kalıcı hasarlara neden olabilir. Ancak önlem aldığınız sürece ve şartları uygun hale getirdiğiniz sürece kedi dostunuzdan vazgeçmek için hiçbir nedeniniz kalmayacaktır. Hamilelik süresini sağlıklı geçirmek için birkaç kolay unsura dikkat etmelisiniz.

  • Öncelikle doktorunuza bir kedi dostu ile yaşadığınızı söylediğinizde sizden bir toksoplazma testi isteyecektir. Eğer, siz daha önce bu hastalığı geçirdiyseniz bu test pozitif çıkacaktır. Yani sizin bağışıklık sisteminiz bu hastalığı tanıyor ve sizin için tehlike oluşturmuyor olacaktır.
  • Kedi dostunuzun aşılarının tam olması ve iç – dış parazitlerinin düzenli takibi yapılmalıdır. Bu unsur sadece siz hamile olduğunuzda değil her daim kedinizin ve sizin sağlığını için geçerlidir.
  • Eğer kedi dostunuz dışarı çıkan bir kedi ise hamilelik süresince buna ara vermelisiniz. Kedi dostunuz dışarıdan bu paraziti kapabilir.
  • Kedi dostumuzun kumu daima temiz olmalıdır ve sık sık temizlenmelidir. Ancak Toksoplazma paraziti bizlere kedi dostumuzun dışkısından bulaşacağı için hamile kişi kumu temizleme görevini başkasına devretmelidir.
  • Kedi dostumuza kesinlikle çiğ et ve süt verilmemelidir. Bu ürenler parazite neden olabilir.
  • Kedi dostumuzu bu süreçte tabi ki dokunup sevmelisiniz. Ancak sevdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.
  • Hamileyken eve yeni bir dost almamalısınız.

evde-hayvan-beslemek2

Hamilelikte Köpek ile Yaşamak

Yine önlem aldığınız takdirde hamileyken köpek dostunuz ile rahatça yaşayabilirsiniz. Köpeğinizden size bulaşabilecek iki hastalık vardır. Bu hastalıklardan birisi kuduz diğeri ise hidatik kist hastalığıdır. Köpek dostunuzun aşılarını ve hidatik kist ilaçlarını ihmal etmemelisiniz. Ve yine köpek dostumuzu çiğ etten uzak tutmalıyız.  Eğer hamileyseniz ve evde köpek dostunuz varsa, dikkat etmeniz gereken bir unsurda köpeğinizin ani davranışlarıdır. Köpeğinizin üzerinize ani atlamalarının önlemek için mutlaka temel itaat komutlarını öğretmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

keditüylerindensapkalar

Dökülen Kedi Tüyleri ve Şapka Çıkartan Yaratıcılık

tiyatro on

Müzikli Çocuk Tiyatrosu “Bal Arıları ve Hınzır Ayı“ 26 Kasım’da Gösterimde