in

Hamileler Kedi ile Birlikte Yaşayabilir mi?

Halk arasında kedilerin düşüğe neden olduğu yönündeki yaygın inanış aslında gerçeği yansıtmıyor.

Her yıl binlerce kedi canından çok sevdiği insan dostunun hamile kalması ve hamilelikte kedi bakmanın düşüğe neden olduğu yönündeki inanç sebebiyle terk ediliyor, hatta sokağa atılıyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz, eğer her koşulda bakabileceğinizden emin değilseniz lütfen kedi sahiplenmeyin zira terk edilmek bu hassas ve sevgi dolu canlılar üzerinde gerçekten yıkım etkisi yapıyor ve işin aslında hamilelerin kedilerle birlikte yaşamasının herhangi bir riski bulunmuyor, elbette bir kaç noktaya özen göstermek kaydıyla.

Toksoplazma hastalığının etkeni toxoplazma gondii

Toksoplazma hastalığının etkeni toxoplazma gondii isimli bir parazit ve bu parazit başta iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, iyi pişirilmemiş etler olmak üzere birçok yolla kişinin vücuduna girebilir.

cat-pregnant-woman

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çiğ et yiyen ya da avlanan kediler de bu parazitten etkilenebilir

Evde yaşayan ve çiğ et verilmeyen kedilerde bu parazitin görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak bir kediye çiğ et veriliyorsa ya da kedi dışarı çıkıp fare, kuş gibi hayvanları avlıyorsa toxoplasma gondii parazitini alma olasılığı vardır.

pregnantwomanwithcat-buena-vista-images-56a112833df78cafdaa92463

Toksoplazma ağız yolu ile bulaşır

Toksoplazma hastalığına neden olan toxoplasma gondii paraziti bu parazite maruz kalarak enfekte olmuş kedilerin dışkısında bulunur. Bu parazitin bir insana bulaşabilmesi için insanın kedi dışkısını ağız yolu ile alması gerekir ki sanıyoruz hiç bir kedi sahibi kedi dostunun dışkısını yemediğine göre kediden insana toksoplazma bulaşma riski yok denecek kadar azdır.

pregnant-woman-with-cat

Hamilelerin kedi tuvaletini temizlememesi önlem olarak yeterli

Kedi ile birlikte yaşayan hamile kadınların alması gereken tek önlem kedi tuvaletini mümkünse başkasının temizlemesi, eğer mutlaka kendilerinin temizlemesi gerekiyorsa eldiven kullanmaları. Başta kedilere çiğ et ve et ürünleri vermeyip, sonra da kum temizliği yaparken önlem aldıktan sonra hamilelikte kedi ile birlikte yaşamanın hiç bir riski bulunmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Aktivisti Gökçer Korkmaz Kim Milyoner Olmak İstere Damga Vurduöç

Hayvan Aktivisti Gökçer Korkmaz Kim Milyoner Olmak İster’e Damga Vurdu

99 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulunduöç

99 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulundu