in

Hamile Atlardan Kan Alınan Ölüm Çiftlikleri

Hayvanlara eziyet eden sistemlerin kullanıldığı kan çiftlikleri binlerce hamile kısrağın kanının alındığı yerler, bu kısrakların kendilerinin ve yavrularının sağlığı hiçbir şekilde dikkate alınmıyor.

Hayvan Refah Vakfı’nın(Animal Welfare Foundation)  Animals Angels Inc. ile birlikte  at eti ithalatı hakkında yaptığı araştırmaların neticesinde, Uruguay ve Arjantin’de, bazı şirketlerin kâr sağlama amacıyla son derece zalimce uygulamaların yaptıkları ortaya çıktı. Bu uygulamalar, hamile atlar üzerinde, kan çiftliklerinde yapılıyor.

hamile-atlardan-kan-alinan-olum-ciftlikleri

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yeşilist.com’un haberine göre, hayvanlara eziyet eden sistemlerin kullanıldığı kan çiftlikleri binlerce hamile kısrağın kanının alındığı yerler, bu kısrakların kendilerinin ve yavrularının sağlığı hiçbir şekilde dikkate alınmıyor.

Peki, hamile atlarının kanını alıp ne için kullanıyorlar?

Hamile kısrakların kanı PMSG (Hamile Kısrak Serum Gonadotropin) hormonunun üretimi için kullanılıyor. PMSG erken hamilelik döneminde kısraklardan alınıyor. Bu hormon ise domuz çiftliklerinde, domuzları eş zamanlı olarak kızıştırmak için kullanılıyor. Bu uygulama, çiftliklerdeki domuz yavrularının %20’sinin, annelerinin tümünü beslemeye yeterli olmamasından dolayı doğumdan sonra öldürülmesine rağmen devam ediyor.

hamile-atlardan-kan-alinan-olum-ciftlikleri-1

Hayvan Refah Vakfı bu uygulama hakkındaki araştırmalarına, çok uzun zamandır devam ediyor ve işin içinde olan çalışanlarla görüşüyor. Bu kanlı işi ortaya çıkarmak için vakıf, ileri gelenler de görüşüyor. Hatta vakıf bunun için, kan çiftliklerinden birine kamera sistemi de kurmuş. Söz konusu yasal bir boşluk olduğundan, bu kanlı ticaretin ürünleri Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar seyahat ediyor.

hamile-atlardan-kan-alinan-olum-ciftlikleri-2

Vakıf bu kan çekme uygulamasına maruz kalan kısrakların kanının anemi olana kadar çekildiğine şahit olduğunu açıklayan bir yazıyı internet sitesinde yayınlandı. Bunun yanı sıra, hamile kısrakların karnındaki yavruları ya alınıyor ya da bu kısraklar aşırı kan kaybından düşük yapıyorlar. Kısraklar aşırı sıklıklarla hamile bırakılıyorlar ve sonunda doğurganlıklarını bile kaybedebiliyorlar. Daha sonra da bu kısraklar AB onaylı kesimhanelere gönderilip, etleri AB’de ve İsviçre’de satışa sunuluyor.

hamile-atlardan-kan-alinan-olum-ciftlikleri-3

Bir atın, kanının yalnızca %15-20’sinin 4 haftalık dönem süresince alınması gerekmektedir. Ancak daha fazla kanın alınmayacağını garantiye alan bir düzenleme, yönetmelik ya da yasa mevcut değildir. Eski işçilerden alınan bilgilere göre 10-12 litre civarındaki kanı tek bir kan işlemiyle almaktadırlar. Bu durum ani bir şok ile ölüme yol açabilmektedir. Yapılan gizli çekimlerde, bu işlemler sonucunda yere yığılan kısraklar görülmüştür. Bu gizli görüntülerde, şiddet içeriği ve istismar da dikkat çekmiştir. Elektrik probu, sopa, ahşap levha kullanımı, atlara işkence edilmesi, dövülmesi görüntülerde mevcuttur.

 

Peki, bu işin içinde kimler var?

Animal Angels Inc.  birçok ABD kökenli şirketin de bu ticaretin içinde yer aldığını tespit etti. Hatta bu şirketlerden bazıları, kendi sürülerini yetiştiriyor ve bakıyorlar.  Bu demek oluyor ki sırf bu eziyetli ve kanlı ticaret için yetiştirilen atlar var. Bunun için sürüleri olmayan şirketler ise bitmiş ürünü uluslararası iştiraklerinden alıyorlar. Bu iştirakler de Uruguay ve Arjantin’de yerleşik.

hamile-atlardan-kan-alinan-olum-ciftlikleri-6

Hamile at kanı ticareti, göreceli olarak az bilinmesine rağmen, aslında gerçekten büyük bir iş alanı. Örneğin, Syntex Uruguay SA bilinen en büyük PMSG üreticilerinden biri ve sadece 2014 yılı içinde Avrupa Birliği’ne yaptığı ihracat 8 milyon dolar değerinde.

Devlet arşivleri, ABD’de Intervet Inc şirketinin Uruguay’daki atlardan elde edilen, PMSG içeren ürünler sattığını göstermektedir. Ayrıca Sigma Aldrich gibi diğer firmalarda, PMSG içeren ürünleri kullandıklarını itiraf etmiştir.

Anlaşılan o ki, hayvan refahı konusunda önder olarak lanse edilen Avrupa bile bu olayı görmezden gelebiliyor.

Ne yazık ki bu kanlı ticaret, 30 yıldır varlığını sürdürüyor. Tüketicilerin bu durumdan haberi olup olmadığı konusunda geniş bir bilgi yok ancak bu duruma Arjantin’de bile bile göz yumuluyor.

 

Kaynak: Yeşilist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vegan Dostu Kent Didim’de Türkiye’nin İlk Vegan Festivali Düzenlenecek

Vegan Dostu Kent Didim’de Türkiye’nin İlk Vegan Festivali Düzenlenecek

Geçirdiği Kaza Sonrası Tüm Yüzünü Kaybeden Ancak Hayata Sıkı Sıkı Tutunan Kedi Chase

Geçirdiği Kaza Sonrası Tüm Yüzünü Kaybeden Ancak Hayata Sıkı Sıkı Tutunan Kedi Chase