in

Hamam Böceği Sütü, İnek Sütünün Yerini Alabilecek mi?

Bilim insanları Pasifik hamam böceklerinin yavrularını süte benzer bir maddeyle beslediğini ve bu maddenin laboratuvar ortamında geliştirilerek seri üretime geçilebileceğinin müjdesini verdi.

hamamböceği4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hamam böceklerinin çoğu yumurtlama yolu ile çoğalmakta. Fakat özel bir tür olan Pasifik hamam böceği ise canlı doğuran bir hamam böceği türü… Yavrularını ise sindirim kanalındaki protein kristallerinden oluşan süt benzeri bir madde ile besliyorlar.

Uluslararası bir araştırma ekibi bu süt benzeri maddenin besin değerleri açısından oldukça verimli olduğunu keşfetti. Süt benzeri madde içerisinde yararlı proteinler, önemli amino asitler, karbonhidratlar ve lipidler de bulunuyor.

hamamböceği1

Uluslararası Kristallografi dergisinde yayınlanan makaleye göre süt kristallerinin hücre dışında üretilmesi mümkün olabilecek. Ayrıca inek sütlerine göre çok daha fazla protein içerebilecek. Tabii ki bu hamam böceklerinin inek gibi sağılacağı anlamına gelmiyor.

Araştırmacılar, hamam böceğinde bulunan süt proteinlerini üretmekten sorumlu genleri çoğaltıp laboratuvar ortamında geliştirerek seri üretime geçilebileceğini belirtiyor. Bu süt kristalleri proteinin yanı sıra yağ, karbonhidrat ve tüm temel aminoasitleri de içeriyor. Bu da ihtiyacımız olan tüm besin çeşitlerini barındırıyor.

Araştırmalarda bahsi geçen sütün yalnızca kalori-besin açısından yoğun değil, aynı zamanda da yavaş salınımlı olduğu belirtildi. Bu sütün içerisindeki protein sindirildiği zaman, kristal eşdeğer oranda daha fazla protein saldığı ve sindirimin devamlılığını sağladığının altı çizildi.

Hindistan‘daki Institute for Stem Cell Biology and Regenerative Medicine‘dan Biyokimyager Subramanian Ramaswamy, The Washington Post’a verdiği demeçte hamam böceği sütünün protein shake’lerinde ve yemeklerde kullanılabileceğini belirtti. Ancak daha öncesinde, araştırmacıların söz konusu maddenin insanlar için zehirleyici olup olmadığından emin olmaları gerekiyor.

Kaynak: The Washington Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan karga

İki Farklı Aleti Aynı Anda Taşıyabilen İlk Hayvan: Kargalar

900 Pawel Kuczynski 12439293 1249270915101485 2365809368530611576 n

Sizi Derin Düşüncelere Daldıracak, Birbirinden Muhteşem 20 İllüstrasyon