in

Hala Kristal Kum Kullanmak İstediğinize Emin misiniz?

Kristal (silika)kum son yıllarda çokça tercih edilen bir ürün. Peki, kristal kum kullanmak doğru mu?

Bizler ile beraber yaşayan kedi dostlarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri kedi kumu. Piyasada çokça çeşidi bulunan kedi kumlarından bir tanesi son yıllarda revaçta; Kristal(silika) kum. Kristal kumların tercih edilme sebebi daha pratik ve rahat olması. Kristal kumlar diğer kumlara göre daha çabuk topaklanıyor ve kedinin patilerinin arasına daha az giriyor. Böylece ev sahibi için daha temiz bir ortam oluyor. Peki, ev sahiplerine biraz daha fazla rahatlık sağlayan kristal kum sağlıklı mı?

silika-kum1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Slikosiz Hastalığına Neden Olabilir

Ülkemizde kot taşlama işinde çalışan işçilerin hastalığı olarak bilinen silikozis silika maddesinin solunması nedeni ile ortaya çıkıyor. Yani silika kedi kumu bu hastalık ile direkt ilişkili! Silika tozunun solunması ile birlikte ortaya çıkan bu hastalık nefes darlığına, yorgunluk gibi belirtilere neden oluyor ve ne yazık ki hastalığın ne insanlar ne de kediler için spesifik bir tedavisi yok!

silika-kum2

Bronşit ve Tüberkülozla İlişkisi Var!

Yapılan araştırmalar silika tozunun tüberküloz ve bronşite neden olduğunu kanıtlamış durumda. Bugün silika tozuna maruz kalmanın kot taşlama işçilerinin yanı sıra madenlerde çalışan işçiler, inşaat işçileri ve benzer işlerde çalışanlar için yarattığı tehlike ile ilgili kesin bilgilere sahibiz. Ancak silika solumanın kedi sahipleri için zararları da hafife alınmayacak denli ciddi. Kedileri ele alırsak kedilerin ciğerleri bizlerden çok daha küçük dolayısıyla kristal kedi kumu kediler için bizlere kıyasla çok daha tehlikeli.

silika-kum3

 

Sıvı Kaybına Neden Olabilir

Kristal kedi kumunun zararları bunlarla da sınırlı kalmıyor, zira sıvıyı emmek üzere üretilen bu kedi kumları kedilerin tüylerine, patilerine de yapışabiliyor ve kediler kendilerini temizlerken bu kumları yutabiliyorlar.

Kedinin yuttuğu kristal kedi kumları hayvanın midesindeki ya da bağırsaklarındaki suyu emiyor ve bu da beraberinde dehidrasyonu yani sıvı kaybını getiriyor ayrıca besinlerin bağırsaklardan emilimini de engelleyerek son derece ciddi sorunlara zemin hazırlıyor. Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tüm bu nedenlerle kristal kedi kullanılmamasını öneriyor.

silika-kum4

Kaynak: Ukala Hayvan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hırsız sincap

Çikolata Çalan Tatlı Hırsız Sincap

humanface

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens: İnsanın ve Doğal Yaşamın Dönüşümü