in

HAKİM’den Bakan Fakıbaba’ya “Evlat” Tepkisi: “Evlatlarının Nasıl Kesildiğinden Haberdar Mı?”

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın basına yansıyan “Buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum” sözlerini eleştirerek, “ucuz et” politikasının hayvan hakları ihlallerini arttırdığını belirtti. HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner “Bakan Fakıbaba, Türkiye’deki mezbaha görüntülerinden, hayvanlara uygulanan işkenceden hiç mi rahatsızlık duymuyor?” diye sordu.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “Buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum, onlara bakmak lazım” açıklamasına tepki göstererek yurtdışından Türkiye’ye taşınan canlı hayvanların ve mezbahaların durumuna dikkat çeken bir açıklama yaptı.

görsel4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAKİM’den yapılan açıklamada, “Söz konusu açıklama ile Fakıbaba’nın evlat, sevgi, bakım anlayışını sorgulama gereği duyuyoruz. Kendisi ‘evlatlarının’ nasıl kesildiğinden haberdar mı acaba? Türkiye’deki mezbahaların durumundan, ‘ucuz et’ politikası nedeniyle Türkiye’ye taşınan onbinlerce hayvanın çektiği işkenceden haberdar mı?” denildi.

görsel2
Tek Seferde Sadece Brezilya’dan 27.000 Dana Getirildi

Yapılan açıklamada, HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner,Bu nasıl bir anlayıştır ki hisleri olan bu hayvanlar hem ‘evlat’ diye tanımlanıyor hem de bu hayvanların sistematik işkenceye maruz bırakılmasında bir sakınca görülmüyor? Geçtiğimiz Aralık ayı sonunda, tek seferde, sadece Brezilya’dan 27.000 dana Mersin Limanı’na getirildi. Bu hayvanlar, korkunç eziyetlerle, kırılan kemikleri ile günler boyunca seyahate zorlanarak, aç-susuz bırakılarak ülkemize taşınıyor. Bu hafta ise sosyal medyada, Türkiye’deki mezbahaların durumuna ilişkin yine korkunç videolar paylaşıldı. Sayın Bakan, herhalde Hz. İbrahim’in hikayesinden etkilenerek bu açıklamayı yaptı ancak o devir çok eskide kaldı. Hiçbir gerekçe, hayvanlara reva görülen bu zulmü haklı çıkaramaz. Bakan Fakıbaba, bu görüntülerden, hayvanlara uygulanan bu zulümden hiç mi rahatsızlık duymuyor?” ifadelerini kullandı.

680x365cc ist 06 12 15 hayvan haklari komitesi rop3

“Sokaktaki Kedi, Köpek ile İneğin, Koyunun Hiçbir Farkı Yok”

Sokaktaki kedi, köpekle ineğin, koyunun hiçbir farkı olmadığını ifade eden Özgüner, “Türkiye, sokak hayvanlarına uygulanan bir işkence olayında nasıl ayağa kalkıyorsa mezbahadaki, canlı hayvan taşımacılığındaki zulme de sessiz kalmamalı. Sokaktaki kedi, köpek ile ineğin, koyunun hiçbir farkı yok. Vicdanı olan herkesi kendisini sorgulamaya, vazgeçilemeyen et sevdasının ne gibi acılara yol açtığı üzerine düşünmeye, mezbahalardaki, hayvan nakillerindeki zulme karşı tepki vermeye çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yolda Can Çekişen Atın İmdadına Gönüllü Veteriner Hekim Koştumöç

Yolda Can Çekişen Atın İmdadına Gönüllü Veteriner Hekim Koştu

Eskişehirde İlk Kez Saz kedisi Görüntülendiöç

Eskişehir’de İlk Kez ‘Saz kedisi’ Görüntülendi