in

HAKİM, Kınalı için Harekete Geçti

Hayvan hakları savunucuları, darbe girişiminin ardından başlayan ‘demokrasi nöbetleri’nin 22 Temmuz’daki gecesinde, Taksim Meydanı’nda kesilen ‘Kınalı’ isimli koyun için hareket geçti.

kınalı-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM), kanlı darbe girişiminin ardından başlayan ‘demokrasi nöbetleri’nin 22 Temmuz’daki gecesinde, Taksim Meydanı’nda kesilerek öldürülen Kınalı için tepki gösterdiler.

Kınalı’yı kesen şahsın cezalandırılması gerektiğini ifade eden HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner “Olayın iki boyutu var: Biri vicdanî, diğeri ise mevzuata aykırılık teşkil etmesi ” diye konuştu.

“Biz yaşam savunucuları için şahsın yaptığı eylem, kana susamış bir şekilde hayvanın binlerce kişiden kaynaklanan büyük bir korku, stres ve endişe içerisinde oracıkta kesilmesi, öldürülmesidir. Bizler nezdinde bu bir hayvan cinayetidir. Hiçbir hayvansal ürün kullanmayan veganlar olarak; sadece Kınalı’nın değil, hiçbir hayvanın öldürülmemesi ve sömürülmemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Yaklaşık 10.000 TL idarî para cezası uygulanabilir”

Bu tür eylemlerin toplumsal şiddeti körüklediğini ifade eden HAKİM Koordinatörü Özgüner “Yasalar nezdinde Kınalı’nın ‘sahibi’ olarak gözüken L.K.’nin cezalandırılması için hem Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gerekli başvurularımızı yaptık. Kamuoyuna yaptığımız çağrı sonrasında 30’a yakın kişi şahısla ilgili olarak idarî başvuruda bulundu. Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet ettiği için 2.000 TL’ye yakın; hayvan refahı ve kesimi ile ilgili mevzuata muhalefet ettiği için de 8.000 TL’ye yakın olmak üzere şahsa 10.000 TL’ye kadar idarî para cezası uygulanabilir. Eline her bıçağı alan hayvan katledemez, ortalığı kan gölüne çeviremez. Bu şahıs, 5 sene boyunca Kınalı’yı sokaklarda ‘maskot’ hâline getirdi ve bunun üzerinden ilgi odağı olmaya çalıştı. Şahıs kesinlikle cezalandırılmalı ve bir daha da elini hayvanlara sürmemeli” açıklamasında bulundu.

Kaynak: GerçekGündem

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tombili1

Kadıköy Belediyesi ‘Tombili’nin Heykeline ‘Tamam’ Dedi

one cıkan satın alma sahiplen

Denizli’de ‘Satın Almayın Sahiplenin’ Kampanyasıyla 550 Hayvan Sahiplendirildi