in ,

HAKİM 2020 Yılının Hayvan Hakkı İhlallerini Açıkladı: Rakamlar Korkunç

HAKİM düzenlediği online basın toplantısı ile 2020’de yaşanan hayvan hakları ihlalleri raporunu açıkladı. Rakamlar hayvan hakları yasasının çıkmasının ne kadar gerekli olduğunubir kez daha gözler önüne serdi.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), bugün (8 Nisan) 2020 yılında yaşanan hayvan hakkı ihlalleri raporunu online düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Toplantıya, HAKİM’den Fatma Biltekin, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği Derneği’nden Avukat Zeynep Betül Koçaklı, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Barika Göncü katıldı.

c16fb94e bbc6 441f 8308 346fe812680a

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fatma Biltekin: “ Amacımız, en temel hakları çalınan, yaşadıkları acılar bilinmez, görünmez kılınan hayvanların yaşadıklarını görünür kılmak”

Toplantı HAKİM’den Fatma Biltekin’in konuşması ile başladı. “Hayvan hakkı ihlallerini raporlamamızdaki en temel amaç en temel hakları çalınan, yaşadıkları acılar bilinmez görünmez kılınan hayvanların yaşadıklarını görünür kılmak” diyen Biltekin, Araştırma Komisyonu Raporu üzerinden bir buçuk sene geçmesine rağmen yasanın hala çıkarılmadığına ve yasa taslağı ile ilgili gelen bilgilerin yaşam hakkı savunucularını tatmin etmediğine dikkat çekti.

2020 Yilinda 1 Milyar 211 Milyon 375 Bin 950 Hayvanin Yasam Hakki Gasp Edildi 1 1

Raporlara yansıyan sayıları aktaran Biltekin, 2020 yılında “ez az” 1 milyar 211 milyon 375 bin 950 yaşam hakkı gaspı, “en az” 22 milyon 735 bin 267 işkence, “en az” 3 milyon 36 bin 175 cinsel şiddet, “en az” 1 milyar 280 milyon 153 bin 923 özgürlüğü kısıtlama vakası raporlandığını belirtti. Bu verilerin tablonun sadece küçük bir kısmını ortaya koyduğunu söyleyen Biltekin, bu haliyle bile raporların, insanın hayvanlar üzerinde kurduğu tahakkümü ve bitmek bilmeyen soykırımın korkunçluğunu açık bir şekilde gösterdiğine dikkat çekti. 

Avukat Zeynep Betül Koçaklı: “Hayvanları kanunlarla korunan tesislerde hapsetmek, katletmek, türdeşlerinin ölümünü izletmek yasal olsa da asla meşru olamaz.”

Biltekin’in ardından sözü devralan, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden Avukat Zeynep Betül Koçaklı, “Belki de bizim asla hayal edemeyeceğimiz hissetme yetilerine sahip olan hayvanları kanunlarla korunan tesislerde hapsetmek, katletmek, türdeşlerinin ölümünü izletmek yasal olsa da asla meşru olamaz.” dedi ve meclisin hayvan haklarını ne kadar gündemine aldığına değindi.

CHP’nin 6, HDP’nin 1, MHP’nin 2 olmak üzere toplam 9 kanun teklifi;  CHP’nin 18, HDP’nin 10, İYİ PARTİ’nin 6, MHP’nin 4, Saadet Partisi’nin 1 adet olmak üzere toplam 39 adet soru önergesi verdiğini belirten Koçaklı, verilen 39 soru önergesinden 12’sinin yasal süre içerisinde, 17’sinin süresi geçtikten sonra cevaplandırıldığını, 10’una cevap verilmediğini, verilen yanıtların çoğunlukla milletvekillerinin sorularını cevaplamadığını söyledi.

2020 Yilinda 1 Milyar 211 Milyon 375 Bin 950 Hayvanin Yasam Hakki Gasp Edildi 2 1

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz: “Hayvan hakları mücadelesi, insan menfaatinin olmadığı kişinin yaşamına anlam katan bir mücadele.”

Basın toplantısı, raporun açıklanmasının ardından hayvan haklarının yasamadaki sürecini anlatan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın konuşması ile sürdü.

“Doğanın seçim şansı, oy verme şansı yok” diyen Yavuzyılmaz milletvekillerinin de doğanın işleyişine saygılı olması ve haklarını gözetmesi, onların da birer temsilcisi olduğunun farkına varması gerektiğini söyledi.

2020 Yilinda 1 Milyar 211 Milyon 375 Bin 950 Hayvanin Yasam Hakki Gasp Edildi 3

Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu üyesi de olan Yavuzyılmaz, tavsiye niteliğindeki komisyon raporunun önemli maddelerine değindi ve 5 partinin de onayladığı bu raporun direk yasalaşabileceğini ancak hala yasanın çıkarılmadığına dikkat çekti. Yavuzyılmaz konuşmasında, raporda değinilen yunus parkları, petshoplar, avcılık, yaban hayatının korunması, fayton, hayvan deneyleri, hayvan kolluğu, belediye bakımevleri, belediyelere bütçe ayrılması, mobil kısırlaştırma, il hayvan koruma kurulları, sokakta yaşayan hayvan sayısının bilinmemesi ve hayvana yönelik şiddetin kabahat olması sorunlarına yer verdi.

Burak Özgüner’in yasa sürecine katkılarından bahseden Yavuzyılmaz,”çıkacak hayvan hakları yasasını da ona atfediyoruz, onun yasası olacak. Hayatını kurtarabildiğimiz her canlıda Burak yaşayacak” dedi. 

Yavuzyılmaz, her zaman gönül gönüleyiz, hayvan dostlarımızı her sevdiğimizde birbirimizi hatırlayalım diyerek sözlerini bitirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Barika Göncü:  “Yıllık olarak veri toplanmasını, her ne kadar sınırlılıklar olsa da, bu konunun kayıt altına alınmasını, böyle bir konuda hafıza yaratılmasını çok kıymetli buluyorum.”

Toplantının son konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Barika Göncü oldu. 7 yıldır Bilgi Üniversitesi’nde “İnsan-Hayvan Etkileşimi” dersi veren Göncü, “ bu derste öğrencilerle hayvan hakları ile ilgili  görmezden gelinen, görünmez olan noktaları paylaşmaya çalışıyorum. Çocuklar kadar elbette ailelerin de bir eğitim sürecinden geçmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bireyler düzeyinde değiştirmek zor ama eğitim sisteminin bir parçası haline gelse değişimler yaşanacağına inanıyorum. “ dedi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mezarliktaki Kundak Polisi Harekete Gecirdioc

Mezarlıktaki Kundak Polisi Harekete Geçirdi

Silide 72 Milyon Oncesinden Kalan Yeni Bir Memeli Hayvanin Kalintilari Kesfedildi 1

Şili’de 72 Milyon Yıl Öncesinden Kalan Yeni Bir Memeli Hayvanın Kalıntıları Keşfedildi