in

Haftanın Öne Çıkanları

FIP Nedir? Ne Değildir?

FIP olarak bilinen kedilerin enfeksiyöz peritonitisi, (Feline infectious peritonitis) hastalığı, bağışıklık sistemini etkileyen kedi hastalıklarından biridir. FIP, kedilerde görülen ölümcül bir hastalıktır, kesin tedavisi yoktur. Kesin tanı otopsi sayesinde konulabilir. Buna rağmen veterinerler FIP teşhisini nasıl koyuyorlar? FIP gerçekten nasıl bir hastalıktır?

fip-nedir-ne-degildir-ajanimo-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

MicroNEU Canlı Hayvanları Denek Olmaktan Nasıl Kurtaracak?

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Hekimlerinden Dr. Ülvan Özad’ın Dubai’de bilim dünyasına tanıtılan ve İnovasyon Merkezi 3D laboratuvarlarında, üç boyutlu yazıcılar ile geliştirilen tasarımı MicroNEU ile canlı hayvanların denek olmaktan kurtarılacağı belirtiliyor.

microneu-ajanimo-1

Hava Kirliliğine Karşı Güvercin Timi

Londra’nın hava kirliliğinden sorumlu yeni bir timi var: Güvercinler. Sensörlü yelek giydirilen güvercinler hava kirliliğini ölçüyor. Konu üzerinde başka çalışmaları da olan Plume Labs ‘ın kurucusu Pierre Duquesnoy projeyi şu şekilde özetliyor: ” Güvercinlere özel bir yelek giydirerek uçtukları alanlardaki hava kirliliği derecesini ölçüp, tweet atmalarını sağılıyor.”

ingiltere-guvercin-timi-ajanimo

En Çok Kedisi Olan 10 Ülke

World Atlas’ta yayınlanan bir istatistikte, dünyada evlerini kediyle paylaşan insanlar, ülkeler ve ülkelerin toplam kedi nüfusları karşılaştırıldı. İşte kedi nüfusuna göre ülkeler…

kediharitası-ajanimo

Felçli Kediler için Yürüteç Yapan Usta: Agop Kuyumcuoğlu

Agop Kuyumcuoğlu, mücevher tasarımı ustalarından biri. Aynı zamanda dünyalar tatlısı bir kedinin de insanı olan Agop Usta, geçtiğimiz günlerde felçli kediciklerin yaşam kalitesini arttırabilmek için model bir yürüteç imal etti. Sonrasında ise, o kadar çok ihtiyaç sahibi ona ulaştı ki, işin içinden çıkmak için bakın nasıl bir yol izlemeye karar verdi.

Sakat-Hayvanlar-için-Yürüteç-Yapan-Agop-Kuyumcuoğlu-ajanimo-2

Düşkün Leylekler Evi Hayvanlara Şifa Dağıtıyor

Bursa’da, Osmanlılar tarafından 19. yüzyılda kurulan dünyanın ilk hayvan hastanesi “Gurabahane-i Laklakan” (Düşkün Leylekler Evi) sahipsiz sokak hayvanlarına şifa dağıtıyor.

duskun-leylekler-evi-ajanimo-2

Silivri’nin Dewey’i Kedi Duman’ın Küçük Melekleri

Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi: Dewey’e benzetiyor Aysel öğretmen onu. Belki de onun hikayesi, Spencer’daki kütüphanenin kitap iade kutusuna misafir bırakılan, sapsarı kedi yavrusu gibi devam eder. Kışın soğuk bir gününde, İstanbul Silivri Büyük Çavuşlu Ortaokulu’na yolu düşmüş minik kedinin hayatı, çocukların onu çok sevmesiyle değişmiş. Şimdilik bu hikaye Aysel öğretmenin evinde devam ediyor.

Silivri'nin-Dewey'i-Kedi-Duman'ın-Yardımsever-Çocukları-Ajanimo-5

90 Yaşında Kansere Yakalanan Kadın, Köpeği Ringo ile Dünya Turunda!

ABD’de yaşayan 90 yaşındaki Norma’ya kanser teşhisi konulduğunda hayatında farklı bir pencerenin açılacağını düşünmüyordu. O şimdi kaniş cinsi köpeği ve ailesiyle karavanla dünyayı geziyor.

90-Yaşında-Kansere-Yakalanan-Kadın,-Köpeği-Ringo-ile-Dünya-Turunda-Ajanimo-6

Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Kedi ve köpekler, insanlardan farklı olarak terlemezler. Bu nedenle, sıcak havalarda araba içinde bırakılan kedi veya köpek dostlarınız çok kısa sürede ısı çarpması dediğimiz ‘hipertermi’ sonucu sıkıntı yaşayabilirler. Hatta güneş altında kalırlarsa güneş çarpması veya ısı çarpması sonucu hayatlarını kaybedebilirler.

hayvan-dostunuzu-neden-arabada-yalnız-birakmamalisiniz-ajanimo-2

Kedilerin Beyinleriyle ilgili Tabuları Yıkıyoruz!

Kediler her dediğimizi anlıyor, hatta bazen anlamamazlıktan gelerek bizi şaşırtıyor. Bazen buzdolabı bile açıyorlar. Kendi kararlarını çoğu zaman kendileri veriyorlar ve özgür tavırlarıyla tüm hakimiyeti ele geçiriyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Kedilerin beyninin temel parçası ‘awesomeness’ hakkında ne biliyorsunuz?

Kedilerin-Beyniyle-İlgili-Tabuları-Yıkıyoruz-Ajanimo-2

Muhtar Vurdu, Belediye Çöp Kamyonuna Attı!

Çorum’un Osmancık ilçesinde tabanca ile vurularak yaralanan sokak köpeğini yol ortasından kaldırmak için gelen çöpçüler, acı içerisinde havlayan köpeği çöp kamyonuna atarak götürdüler. Köpeği  mahallenin muhtarının vurduğu iddia edildi. Köpeği vurduğu için gözaltına alınan mahalle muhtarı, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

corum-osmancika-ajnimo-1

“Bütün Yaratılanı Yaratandan Ötürü Seviyorum”

Hayvan hakları konusunda yetkili ve sorumlu en üst mercide bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu‘na hayvan dostlarının merak ettiği birçok soruyu yönelttik. İki Kangal köpeği ve bir muhabbet kuşu ile evini paylaşan Eroğlu, Bakanlığın sorumlu olduğu hayvanlarla ilgili faaliyetlerini, aldıkları önlemleri ve yasal süreçlerin ne durumda olduğunu anlattı.

veysel-eroğlu-öneçıkan-ajanimo

Yavru Çitalara Sahip Çıkan Koca Yürekli Çoban Köpeği

Anneleri öldükten sonra hayata tutunmaya çalışan 5 çitaya annelik yapan çoban köpeği Blakely, Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nin maskotu oldu.

çita-yavru-anne-kopek-ajanimo

Sokaklar Cins Kaynıyor!

Son dönemlerde ‘cins hayvan takıntısı’, evinde hayvan besleyen ve beslemek isteyenleri sarmış durumda. Ancak bu sevimli hayvanlar, “pet diye alınıp, pat diye sokağa atılmaya” devam ediliyor. Bu nedenle sokaklar cins hayvan kaynıyor.

sokaklar-cins-dolu

Patileri Yeşillikler İçinde Bekleyen Tehlike: Keneler

Bahar ve yaz ayları uzun tüylü dostlarımızı yeşillikler içinde bekleyen kendisi küçük ama zararları büyük dört harflilerden ‘kene’ ile ilgili neler biliyoruz? Dostlarımızı bu dış parazitlerden nasıl koruyacağız?

kene-ajanimo3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmir hayvan mezarligi ajanimo 1

İzmir’de 4 bin kapasiteli Hayvan Mezarlığı

corum vali aciklama 1

Çorum’da Vurulan Köpekle ilgili Valilikten Açıklama