in

Haczedilen Köpek İçin Mahkemeden Emsal Karar: ‘Köpek Mal Değil Canlı, Haczedilemez’

2018’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden tekstil firması sahibi Cahit Ecesoy’un, 1994’te boşandığı eşi Nilüfer Besler, Ecesoy’un sonraki eşi hakkında nafaka ödemesi nedeniyle icra takibi başlattı. Golden cinsi köpeğin de haczedilmesine yapılan itiraza bakan mahkeme örnek bir karara imza attı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde hayatını kaybeden teksitil firması sahibi Cahit Ecesoy’un boşandığı ilk eşi Nilüfer Besler, nafakalarının ödenmediği iddiasıyla merhumun ikinci eşi Pervin Ecesoy hakkında 20 milyonluk icra takibi başlattı.

Haczedilenler arasında golden retriever cinsi ‘Fındık’ isimli köpek de vardı. Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın haberine göre Pervin Ecesoy köpeğinin haczedilmesine itiraz etti.

kopek mal degil can

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İtirazı kabul eden mahkeme örnek bir kararla haczi kaldırdı. Mahkemenin gerekçeli kararında özetle şöyle denildi:

1 Temmuz 2009 tarihli 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5/5 maddesinde ‘ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemez’ şeklinde bir hüküm bulunmaktadır. Aynı şekilde Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde de hayvan hak sahibi bir canlı olarak kabul edimektedir. Hayvanın bir canlı olarak ‘hak ehliyeti’ ehliyeti bulunmaktadır. O halde ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanı niteliğinde olan evcil köpeğin haczedilmesi ulusal ve uluslararası yasa normlarına açıkça aykırıdır. Çorlu 4. İcra Müdürlüğü tarafından haczedilen golden cinsi köpek üzerindeki haczin fekkine (kaldırılmasına) karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

American Curl AP 1ODZHF 645sm3614

En Küçük 5 Kedi Cinsi

doga ile ilgili sozler 1

Doğa ile İlgili Sözler