in

HAÇİKO Başkanı Ömür Gedik: Bu Hayvanların Ne Amaçla Kullanılacağından Emin Değiliz!

İBB tarafından satın alınarak ‘tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere’ ücretsiz olarak kişi ve kurumlara sahiplendirileceği söylenen Adalar’ın atlarının geleceği, hayvan hakkı savunucuları ve hayvan dostlarını korkutuyor. HAÇİKO Derneği Başkanı Ömür Gedik’e Adalar’ın atlarıyla ilgili düşüncülerini sorduk.

İstanbul Valiliği’nin Aralık ayında ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya almış ve atlar neredeyse hareketsiz geçen 115 günün ardından yaklaşık iki hafta önce padok alanına kavuşmuştu.

Yaklaşık 90 Milyon TL’ye atları satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), atları ücretsiz olarak “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için her türlü faaliyette kullanılmak üzere” kişi ve kurumlara sahiplendirileceğini açıklamıştı. Gelinen noktada Adalar’ın atlarının kimlere, hangi koşullarda ve hangi şartlarda sahiplendirileceğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamışken atların geleceğiyle ilgili kamuoyunda büyük kaygı oluştu.

Bizler de konuyla ilgili olarak hayvan hakkı savunucuları ve hayatını atlara adayanların görüşlerini almaya devam ediyoruz.

Bu çerçevede; Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Başkanı Ömür Gedik’e Adalar’ın atlarının son durumuyla ilgili düşüncelerini sorduk:

Adalarda atlar zaten uzun süre çok zor şartlarda yaşadılar. Bundan sonraki yaşamlarında devletin anlaşacağı bir harada devlet ve hayvan hakları dernekleri denetiminde özgürce emekli hayatı yaşamalarını istiyoruz.

“BU HAYVANLARIN NE AMAÇLA KULLANILACAĞINDAN EMİN DEĞİLİZ”

Üretim çiftlikleri ya da kişilerin bu hayvanları ne amaçla kullanacağına emin değiliz. Artık canları yanmasın, mutlu yaşasınlar. Nasıl ki burunlarında halka sokak sokak dolaştırılan ayılar Bursa’da devlet eliyle rehabilite edilmişti, aynı inceliğin de fayton işkencesinin hayatta kalan bu son atlarına da yapılmasını istiyoruz.

Okan Oflaz ile Adalar’ın Atlarının Geleceğiyle İlgili Özel Röportaj: Böyle Şeylerin Tamamen Karşısındayız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OKAN OFLAZ ÖZEL RÖPORTAJ

Okan Oflaz ile Adalar’ın Atlarının Geleceğiyle İlgili Özel Röportaj: Böyle Şeylerin Tamamen Karşısındayız!

Oyuncakları Olmadan Yaşayamayan 15 Hayvanöç

Oyuncakları Olmadan Yaşayamayan 15 Hayvan