in ,

Habertürk Spikeri Veyis Ateş’ten Sokak Hayvanları Hakkında Tepki Çeken Açıklama

Habertürk spikeri Veyis Ateş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı ile, hayvanseverleri kızdırdı. ”Sokaklar, caddeler, sahiller köpeklerin barınma alanı değil” diyerek yaşam alanlarını her geçen gün yok ettiğimiz hayvanları, bir kez daha yok saydı. Ateş’in bu sözleri sonrası sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü.

Habertürk kanalında sunuculuk ve spikerlik yapan Veyis Ateş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıyla tepki toplamaya devam ediyor. Sokakların hayvanların barınma alanı olmadığı söyleyen Ateş, sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı kullanıcılar Ateş’e hak verirken, bazı kullanıcılar ise Ateş’e adeta ateş püskürdü. Sokakta yaşam savaşı veren hayvanların her geçen gün insanlar tarafında yaşam alanlarının elinden alınması, üstüne hayvanların türlü türlü işkencelere maruz kaldığı ve katledildiği günlerde Ateş’in sokak köpeklerine, sokaklar köpeklerin barınma alanı değil demesi yürekleri sızlatıyor. Haberlerde neredeyse her gün gördüğümüz hayvana şiddet ve istismar olaylarının önü alınamıyorken, bu ve bu gibi sözler hayvanların yaşam hakkının nasıl yok sayıldığının göstergesi haline geliyor.

Haberturk Spikeri Veyis Ates Sokaklar Caddeler Sahiller Kopeklerin Barinma Alani Degil Dedi Sosyal Medya Ikiye Bolundu 2 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

”Bazıları Kızmaya Devam Edecek Ben de İnandığımı Söylemeye…”

”SOKAKLAR, CADDELER, SAHİLLER KÖPEKLERİN BARINMA ALANI DEĞİLDİR. Köpeklerin de insanların da sağlığı için bu soruna acil bir çözüm bulunmalı.” diyen Ateş, hayvanların yaşam alanlarını talan eden insanlığı ve her geçen gün yaşam haklarını elinden aldığımız hayvanların biz insanlar yüzünden bu hale geldiğini unutuyor. Sokaklardaki hayvanların toplanarak barınaklara götürülmesi sonucu başlarına ne geldiğini çoğu kişi bilirken, pek çoğunun sonu ormana atılma, tenha bölgelere bırakılma ve elbette kısa bir süre sonra ölüm oluyor. Tüm bu gerçekler ışığında hayvanlara çok daha fazla sahip çıkmamız gereken bu günlerde, hele ki bir gazetecinin böyle sözler söylemesi üzücü bir hal alıyor.

Yasa Ne Diyor?

Her ne kadar hayvanların haklarını korumakta yetersiz kalsa da 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘nda sokakta yaşayan hayvanların hakları gözetiliyor. Yasanın 4. maddesine göre; ”Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır”
maddeleri yer alıyor.

İşte Ateş’e gelen tepkiler:

Haberturk Spikeri Veyis Ates Sokaklar Caddeler Sahiller Kopeklerin Barinma Alani Degil Dedi Sosyal Medya Ikiye Bolundu 2 1
Haberturk Spikeri Veyis Ates Sokaklar Caddeler Sahiller Kopeklerin Barinma Alani Degil Dedi Sosyal Medya Ikiye Bolundu 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobilin Motor Kismina Sikisan Yavru Kedinin Imdadina Itfaiye Ekipleri Kostu2 2

Otomobilin Motor Kısmına Sıkışan Yavru Kedinin İmdadına İtfaiye Ekipleri Koştu

Elektronik Atigini Getiren Karsiliginda Mama Aldi2

Elektronik Atığını Getiren Karşılığında Mama Aldı