in

Güzel Haber Veteriner Hekimler Birliğinden Geldi! Virüs İzole Edildi!

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile ilgili aşı çalışmaları devam ederken Prof. Dr. Aykut Özkul’un COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan Sars CoV-2 virüsünün izolasyonunu başarı ile gerçekleştirdiği duyuruldu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan pandemik hastalık COVID-19 etkisi devam ediyor.

Hayvanlarda görülen, viral ve zoonoz bir hastalık olan koronavirüs aşısını bulmak için bazı ülkelerin bilim kurulunda bu alanda geçmişten gelen deneyime sahip veteriner hekimler de bulunduğu biliniyor.

Bunun en büyük örneği de; Çin‘de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdürü olan ve salgını başarıyla koordine edip sönmesini sağlayan kişi Veteriner Hekim George Gao adlı bilim insanıdır.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü‘Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen, koronavirüs salgınına karşı yapılan aşı üretim çalışmasına dahil edildiğini açıklamıştı.

Dünyanın dört bir yanında bilim insanları tarafından virüse karşı çalışmalar gerçekleştirilirken bir güzel haber de Ankara’dan geldi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) resmi sitesinden yayımladığı tebrik ve teşekkür mesajında; Prof. Dr. Aykut Özkul’un COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan Sars CoV-2 virüsünün izolasyonunu başarıyla gerçekleştirdiğini aktardı.

TVHB’nin yayınladığı o mesaj:

TEBRİK VE TEŞEKKÜR

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı ve A.Ü. Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul, COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan Sars CoV-2 virüsünün izolasyonunu başarı ile gerçekleştirmiştir.

Son derece önemli ve sevindirici çalışmasından dolayı Sayın Hocamızı ve ekibini kutluyor, teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte başarılar diliyoruz.

TVHB MERKEZ KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karacabeyin Yaren Leyleği Evlere Konuk Oluyoröç

Karacabey’in Yaren Leyleği, Evlere Konuk Oluyor

izmir belediye başkanı tunç soyer güvercinleri besledi

Belediye Başkanı Aç Kalan Güvercinleri Elleriyle Besledi