in

Güvercin Beslemek Hiç Kolay Değil!

Camiler, parklar, bahçeler güvercin evleriyle donatıldı, ıslak ekmek, simit ile başlayan beslemeler zamanla ekmek kapısı bile araladı ve buğday satmaya başlayan insanlar çoğaldı. Bu manzaraları görmek insana huzur veriyor. Ama altında yatan ufak tehlikeler de söz konusu. Çünkü güvercin beslemek o kadar kolay değil! Güvercin sevgisi ve ardından gelen bilinçsiz beslemelerin hem güvercinler için hem de insanlar için salgın hastalıkları da beraberinde getirdiğini ve bunun pek çok güvercinin ölümüne sebep olduğunu biliyor musunuz?

guvercin-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çok sayıda hayvan barındırılan yerlerde önlem amaçlı antibiyotik kullanımı ilk başta mantıklı bir çözüm gibi görünmektedir. Oysa antibiyotikler sadece zararlı bakterileri öldürmemektedir. Bakteri florasına verdiği zarardan ötürü hayvanın daha da hastalıklara açık olması kaçınılmaz görülmektedir. Yine antibiyotiklere bakterilerin direnç kazanması gibi asla istenmeyen bir sonuca da sebep olabilmektedir. Bulunan ilk antibiyotik olan penisilinden sonra pek çok yeni antibiyotik geliştirilse de yanlış antibiyotik kullanımları neticesinde bakterilerin kazandığı antibiyotik dirençliliği sebebiyle antibiyotiklerin etkinliği her geçen gün azalmaktadır. Bu durumun hem insan hem de hayvan türleri için ciddi bir sorun yaratmakta olduğu da ortadadır. Üstelik son dönemlerde keşfedilen “teixobactin” isimli antibiyotiği saymazsak çok uzun yıllardır aynı antibiyotiklere muhtaç olduğumuz gerçeği de unutulmamalıdır.

guvercin-ajanimo-2
Güvercin besleme odağı diyebileceğimiz parklarda, cami bahçelerinde yapabileceğiniz en sağlam hastalık mücadelesi hayvanların direncini arttırmaktır. Doğal antibiyotik diyebileceğimiz sirke ve sarımsak ideal çözümlerdir. Güvercinlerin sularına atacağınız 2 diş sarımsak ya da bir yemek kaşığı sirke ile onların doğal dirençlerini arttırmanız mümkündür. Elbette suların sık değiştirilmesi gerektiğini belirtmeye bile gerek yok. Yine dışkıların olabildiğince sık temizlenmesi, yemlerin mümkünse dışkı ile temas ettirilmemesi de sağlam bir önlem olacaktır.

guvercin-ajanimo-4

Çok sayıda güvercin beslenen alanlarda uçamayan, tüylerini kabartmış bir köşede sinmiş güvercinlerin en kısa sürede alınmaları ve tedavilerine başlanması gerekmektedir. Bölgeden derhal alınmaları herhangi bir hastalık taşıma durumlarında bunun diğer kuşlara geçmesini engelleme açısından önemlidir. Alınan güvercini kuşlardan anlayan bir hekime ulaştırmanızda ya da güvercin bloglarından veya papağanokulu.org sitemizden destek istemenizde fayda vardır. Ölü kuşların da en kısa zamanda alınması gömme şansınız varsa kireçle gömülmesi, eğer böyle bir şansınız yoksa birkaç poşetleyerek atılması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wesley ajanimo3

Wesley’in Dişlerini Gördünüz mü?

sur kedi kopek

Sur’un Kedi ve Köpekleri Ne Durumda?