in

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’tan Yerel Yöneticilere İnsanlık Dersi: “Sokak Hayvanlarının İhtiyacını Karşılamak Hepimizin İnsanlık Görevi”

Bursa Gürsu Belediyesi, sertleşen kış koşullarında hayat mücadelesi veren sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. Belediye Başkanı Mustafa Işık, sokak hayvanlarını maliyet olarak gören ve onları her fırsatta toplayıp şehrin dışına atan yerel yöneticilere şu şözleri ile insanlık dersi verdi: “Şehir hayatında açlıkla, susuzlukla savaşarak var olmaya çalışan sokak hayvanlarımızın her türlü hayat ihtiyacını karşılamak hepimizin insanlık görevidir. Dünya, tüm canlılar iyi oldukça daha güzel.”

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık yaptığı açıklama ile sokak hayvanlarını bir sorun olarak gören ve o sorundan kurtulmak içinde kimi zaman dağ başına atan kimi zaman barınak (hayvan hapishanesi) hastalığından öldü diyen yerel yöneticiler insanlık dersi verdi. “Dünya tüm canlılar iyi oldukça daha güzel” diyen Mustafa Işık,  şehirdeki sokak hayvanlarıyla ilgili gerçeği bilerek yaptığı konuşması ile yere yöneticilere ders vermeyi sürdürdü:

 

“SOKAK HAYVANLARI, ŞEHİRLERDE AÇLIKLA, SUSUZLUKLA SAVAŞARAK VAR OLMAYA ÇALIŞIYOR”

Gursu Belediyesisokak hayvanlari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’tan Yerel Yöneticilere İnsanlık Dersi: “Sokak Hayvanlarının İhtiyacını Karşılamak Hepimizin İnsanlık Görevi”

“Sokak hayvanlarımızın, soğuk kış koşullarında sağlayamadıkları beslenme ve barınma gereksinimlerini karşılamalarına yardım ediyoruz. Şehir hayatında açlıkla, susuzlukla savaşarak var olmaya çalışan sokak hayvanlarımızın her türlü hayat ihtiyacını karşılamak hepimizin insanlık görevi. Belediye olarak, sokak hayvanlarının en iyi koşullarda ve doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmeleri yönünde önemli çalışmalar yapıyoruz.  Soğuk kış koşullarında, sokak hayvanlarının sağlayamadıkları beslenme gereksinimlerini karşılamaları için, Gürsu Belediyesi Veterinerlik Birimi ekiplerince, doğal yaşam alanlarında oluşturulan beslenme noktalarına düzenli olarak yiyecek bırakılmaktadır.”

Gursu Belediyesisokak hayvanlari calisti

“TÜM CANLILARIN HAYAT HAKKI HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR”

Mustafa Işık hizmet anlayışlarını ve sokak hayvanlarına olan yaklaşımı de şu şekilde özetledi: “Hizmetlerimizde, tüm canlıların hayat hakkının her şeyden önce geldiği hassasiyetini en öncelikli nokta olarak görüp, hizmetlerimizi hayata geçiriyoruz.”

HAYVANLAR, SİYASETİ KARİYER OLARAK GÖREN BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN SORUN

Türkiye siyasetinde Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ın yaklaşımında olan siyasetçi sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Siyaseti hizmet makamı olarak görmeyip kariyer olarak gören siyasetçiler çok fazla. Bunlar, yerel yönetimlerde görev almayı da siyasi kariyerleri için bir basamak olarak görüyorlar ve hizmet üretmekten çok popülist yaklaşımları ile oy potansiyellerini artırmak için çalışıyorlar. Çünkü Türkiye siyasetinde kariyeri, sahip oluna nitelikler değil üye olunan partiye getirilen oy sayısı belirliyor. Bu yüzden her parti Anadolu’da aşireti (Aralarında kan bağı olan insan kalabalığı) olan kişileri niteliğine bakmadan aday gösterip Türkiye siyasetinde birer aktör haline getiriyor. Siyasete, HAKka  ve halka hizmet için değil de  kariyer ya da kendi kişisel çıkarları için giren siyasetçiler, bu yüzden gerçek anlamada hizmet üretmekten ziyade “önce insan” diyerek, oy potansiyelini arttıracak işlere imza atarlar. Bu tür siyasetçiler için sokak hayvanları kentini sakini değil, onların kurtulması gereken en büyük sorunudur. Hayvan haklarını tam anlamıyla koruyan bir yasanın olmaması, devlet adına karar vermek için seçilen bu kişilerin, insanlıkla bağdaşmayan yöntemlere ve  zaman zaman da mevcut yasaları yok sayan çözümlere başvurmalarına yol açıyor. Sorun olarak gördükleri  sokak hayvanlarından kurulmak için _parti farkı gözetmeksizin_ hemen hemen hepsi ya sokak hayvanlarını toplayıp dağ başına atıyor ya barınak (hayvan hapishanesi)  hastalığı diyerek barınaklarda ölümcül hastalık kapıp ölmelerine sebep oluyor ya da duyarlılığı olan kitlenin oyunu da almak için açtıkları veteriner kliniklerinde hekimlerin tedavi için ihtiyacı olan araç, gereç ve ilaçları temin etmeyerek sokak hayvanlarının tedavi için geldiği kliniklerde ölmelerine yol açıyorlar.

Gursu Belediyesisokak hayvanlarini unutmadi

HAYVAN HAKKI İHLALİ YAPAN BELEDİYE BAŞKANLARIN ANCAK YASA DURDURABİLİR
Devlet adına karar vermek için seçilenlerin, kendi kişisel hedefleri uğruna devletin itibarına gölge düşürmelerinin önüne geçmenin tek yolu; hayvanların haklarını koruyan tam kapsamlı bir yasanın, belediyeleri de içine alacak şekilde çıkmasıdır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault 1

Yaşam Hakkına Saygıda Vekillerini Geride Bırakan Millet, Nazilli’deki Canlar İçin Seferber Oldu

Ajanimo solugu sokak hayvanlarinin yaninda aldi

Önce iş yerini açtı, sonra soluğu sokak hayvanlarının yanında aldı