in ,

Gürleyik Köylüsünden DSİ’ye Açık Mesaj: Kapalı Su Borularını Sökün, Köyümüzün Doğal Hayatından Uzak Durun!

Köyde kapalı boru sisteminin kurulmasına ilk günden beri tepki gösteren Gürleyik köylüleri, DSİ’ye seslendi: Geyikler, kurtlar, kuşlar, tilkiler, domuzlar sussuz kaldı. Boruları sökün, köyümüzden de uzak durun.

2015 yılında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) tarafından köylere kurulmaya başlanan hidroelektrik santraline karşı çıkan köylüler bir kez daha bir araya geldi. Köyde kapalı boru sisteminin kurumunun ilk günden beri tepki gösteren Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik köy sakinleri, bu durumun çevrenin doğal akımını bozduğunu anlattı.

Gurleyik Koylusunden DSIye Acik Mesaj Kapali Su Borularini Sokun Koyumuzun Dogal Hayatindan Uzak Durun

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

KAPALI BORUYA KARŞI KÖYLÜLER DOĞAL SULAMA KANALINI GERİ İSTİYOR
Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bilinen Gürleyik mahallesi halkı, yaklaşık 5 yıl önce kurulan kapalı borulu sulama sisteminden vazgeçilip doğal sulama sistemine geri dönülmesini istiyorlar.

“Boruları Sökün”

Kapalı boru sisteminin yanında toplanan tepkili vatandaşlar, köyün doğal hayatını geri isteyerek kapalı borularının sökülmesini istedi. Birleşen topluluk, burada bir basın açıklaması yaparak ilgili kurumlara seslendi.

Geyikler, Kurtlar, Kuşlar, Tilkiler, Domuzlar Sussuz Kaldı

Gürleyikli çevreciler adına okunan basın açıklamasında, “Bildiğiniz gibi doğamızdan sucul ve karasal canlılarımız ve endemik bitkilerimiz bizim için olmazsa olmazıdır. Köyümüzde açık kanal varken geyikler, kurtlar, kuşlar, tilkiler ve yaban domuzları suyunu içip tekrar Ak Tarla ve Kaklık tepesine çıkıyordu. Ancak artık kapalı boru sistem olunca yaban domuzları ve geyikler içecek su bulamayınca tarla ve bahçelere zarar veriyorlar. Yağmur yağmadığı için su görevlisi (şırvan) suyu kesiyordu. Yağan yağmur doğal arkın içime girip tarlara ve mahallelere zarar vermiyordu. Ancak mahalleliler yağan yağmurdan da zarar görmeye başladı. Bunun için doğal arkımızı geri istiyoruz. Kapalı borulu sulama sistemini istemiyoruz. Boruların sökülmesini istiyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yonca Evcimik

Emine Erdoğan Ses Telleri Kesilen Köpeği Sanatçı Yonca Evcimik’e Emanet Etti

Dogal Yasam Alanina Saygi Caginda Mamak Belediyesinden Hayvanlarin Sergilendigi Utanc Bahcesi

Yaşam Hakkına Saygı Çağında Mamak Belediyesi’nden Hayvanların Sergilendiği Utanç Bahçesi