in

Güney Kore’nin En Büyük Köpek Eti Pazarı Kapanıyor

Uluslararası düzeyde gelen tepkiler üzerine Güney Kore, en büyük köpek eti pazarına kilit vuruyor.

Güney Kore, 2018 Kış Olimpiyatları öncesi yükselen tepkiler sebebiyle ülkedeki en büyük köpek eti pazarını kapatıyor.

guneykorekopeketipazarikapatma3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2018 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Güney Kore, uluslararası tepkilerden kaçınabilmek için ülkedeki en büyük köpek eti pazarını kapatıyor.

Başkent Seul’un yakınlarındaki Seongnam’daki Moran pazarında her yıl ölü ya da diri 80 bin köpeğin satıldığı ve bu rakamın Güney Kore’deki toplam köpek eti tüketiminin üçte birini oluşturduğu belirtildi.

Pazartesi günü bölgedeki kesim tesisleri, dükkanlar ve köpeklerin tutulduğu kafeslerin kaldırılmaya başlandığı duyuruldu. Kapatma kararı, hayvan hakları savunucularının köpeklerin elektrikle, asılarak ya da dövülerek kafeste tutulup öldürüldüğüne dair iddiaları gündeme getirmesinin ardından alındı. Pazardan yayılan koku ve gürültünün de çevrede yaşayanları rahatsız ettiği bildirildi.

guneykorekopeketipazarikapatmaon

Köpek tüccarları tepkili

Pazarın kapatılmasına köpek tüccarları tepki gösterdi. 22 köpek eti satıcısının zararlarının karşılanmasını talep ettiği belirtildi.

Korea Herald’a konuşan tüccar Shin Seung-cheol, “Müşterilerimizin yüzde 80’i bize taze köpek eti almak için geliyordu. Eğer onlara eti biz sağlamazsak ne yapacaklar? Hükümet bize ödeme yapacak mı?” dedi.

Seongnam’daki yetkililer tüccarlara mali destek sağlanacağını bildirdi.

Hayvan hakları savunucuları uzun süredir köpek eti satılan pazarların kapatılmasını talep ediyor.

guneykorekopeketipazarikapatma2

100 çiftlikte 892 bin köpek tutuluyor

2010 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre Güney Kore’deki 100 çiftlikte 892 bin 820 köpek tutulduğu belirtilmişti. Endüstrinin savunucuları köpek eti yemenin erkeklerin cinsel gücünü artırdığını ve özellikle sıcak yaz aylarında yorgunluğu ve hastalıkları azalttığını savunuyor.

Güney Kore’de köpek eti tüketme oranının yüksek olmadığı ancak binlerce restoranın ve sağlıklı gıda dükkanının köpek eti içeren yemekleri satmayı sürdürdüğü bildirildi.

Ülkede köpek eti tüketilmesine dair eleştiriler, Güney Kore’nin Japonya ile birlikte ev sahipliği yaptığı 2002 Dünya Kupası sırasında da yükselmişti.

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tokat balık ölümleri

Tokat Behzat Deresi’nde Balık Ölümleri

yesilısıgıbekleyenkopekon

Yeşil Işığın Yanmasını Bekleyen Köpekten ‘Trafik Kuralları’ Dersi