in

Gümüşhane’nin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor

Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde bir araya gelen gönüllü öğrenci ve akademisyenler, ‘Hayvanseverler Kulübü’ kurdu. Sokak hayvanları için barınaklar yapan kulüp üyeleri, üniversite ve yurtlar ile esnaftan topladıkları artık yemeklerle hayvanları besliyor. Aşı ve bakımlarını da üstlendikleri hayvanlar için seferber olan gönüllüler vatandaşlara hayvan sevgisini anlatmak için çalışıyor.

Sokak hayvanları için çalışma başlatan ve Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde bir araya gelen öğrenci ve akademisyenlerin yer aldığı gönüllüler, yaptıkları barınakları kent merkezine 3 kilometre uzaklıkta köpeklerin toplandığı alana kurdu.

Gümüşhanenin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor 8

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Üniversite ve yurtlar ile esnaflardan topladıkları atık yemekleri götürdükleri barınaklarda köpeklere dağıtan hayvanseverler, bu sayede köpeklerin karınlarını doyurmaya başladı. Gönüllüler, şehir merkezinde plastik borulardan yaptıkları yemlikleri de caddelere koyarak kedi ve köpekleri beslenmesini sağladı. Sokak hayvanlarının aşılarını da yaptıran öğrenci ve akademisyenler, toplumda hayvan sevgisinin artmasını ve bu konuda farkındalık oluşmasını hedefliyor.

Gümüşhanenin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor 9

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksel Okulu Öğretim Görevlisi Beliz Yekeler, amaçlarının sokak hayvanlarını korumak, beslemek ve tedavilerini yaptırmak olduğunu ve insanlara hayvan sevgisini aşılamak istediklerini ifade etti. Gümüşhane Belediyesi’nin yaptırdığı barınağın henüz tamamlanmadığını ve köpeklerin çöplük alanda bakıldığını belirten Yekeler, “Üniversiteli gençler her gün çöplüğe gelerek sokak hayvanlarını ve şehirdeki diğer hayvanları besliyorlar. Şehrin belli başlı yerlerine borulardan oluşan yemlikler yaptık. Boruların ağızlarını ovar şeklinde kesip, içine kuru mamayı döküyoruz” dedi.

Gümüşhanenin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor 4

Hayvanseverler Kulübü Başkanı Abdulkadir Geylani Mertcan ise, hayvanlara hayatın zor olmadığını gösteremeye çalıştıklarını dile getirerek “Bir cana dokunmaya çalışıyoruz. Gümüşhane’de hayvanlara hayatın zor olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Burada beslemeleri yapıyoruz. Elimizden geldikçe sağlıklı bir imkân sunmaya çalışıyoruz. Sosyal medyadan destek alıyoruz. Daha çok mama desteği alıyoruz. Gümüşhane esnafımız yardım ediyor. Gümüşhane Belediyesi bu konuda bizlere araç tahsis ediyor” ifadelerini kullandı.

Gümüşhanenin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor 2Her gün sokak hayvanlarını beslemeye çıktıklarını belirten Gizem Güler de “Gümüşhane Belediyesi ve esnafından, yurtlardan, sosyal tesislerden ve otellerden birçok yemek temin ediyoruz. Şehir içinde beslemelerimiz oluyor. Sosyal medyalardan aldığımız yaş ve kuru mamalar takviye olarak geliyor” diyerek vatandaşlardan sokak hayvanları için duyarlılık göstermelerini istedi.

Gümüşhanenin Sokak Hayvanlarına Üniversiteliler Sahip Çıkıyor 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site İçerisinde Sahip Çıktıkları Kediler için Kermes Düzenleyen Site Sakinleri

Site İçerisinde Sahip Çıktıkları Kediler için Kermes Düzenleyen Site Sakinleri

Mayın Arama Köpeği Hunter Patlamada Hayatını Kaybettiöç

Mayın Arama Köpeği ‘Huner’ Patlamada Hayatını Kaybetti