in

Gülümseyen Bebek Maymunlar ve Gülmenin Kökeni

İnsan ve şempanze bebekleri, uyurken bazen gülümsemeyi andıran yüz hareketleri yapar ve hatta o şekilde kalırlar. Bu yüz ifadeleri,gerçek gülümsemelerin ve hatta kahkahaların evrimsel kökeni olarak belirtiliyor.

gülen-maymun-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kyoto University’deki Primate Research Institute araştırmacıları bu yüz ifadesinin uyku sırasında oluşmasının, yalnızca insan ve şempanzede gerçekleşmediğini, aynı şekilde evrim ağacında daha uzak bir akrabaları olan Japon makaklarının yavrularında da görüldüğünü ortaya koydu.

gülen-maymun-2

Araştırmanın yazarı Masaki Tomonaga, yaklaşık bir on yıl önce şempanze bebeklerinin spontane gülümseme davranışı gösterdiklerini tespit ettiklerini belirtiyor. O günden beri de evrimsel olarak daha uzak akrabalarında da benzer davranışı gözlemleyen araştırmacılar, gülümsemenin ve gülme davranışının kökeninin en azından 30 milyon önceye dayandığını öne sürüyor. Bu da bugünkü tüm maymunların ve bizim direkt olarak atamız olan primatların yayılmaya başladığı canlılara kadar uzandığı anlamına geliyor.

Araştırmanın baş yazarı Fumito Kawakami ise yeni doğmuş makak yavrularını, rutin sağlık check-up’ları sırasındaki uykularında gözlemledi. Bu check-up’ların çok uzun sürebildiğini ve yeni doğan yavruların arada bir uykuya ihtiyaç duyabildiğini belirten Kawakami, uyku sırasındaki davranışların araştırılması için bunun çok iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

gülen-maymun-1

Totalde 58 spontane gülümseme davranışını bu makak bebeklerinden 7 tanesinde (her biri en az bir kez bu davranışı gösterdi) gözlemlemeyi başardı. Kawakami’ye göre; spontane makak gülümsemeleri; insan bebeklerinki ile karşılaştırılacak olursa genellikle kısa, tek bir yana doğru olan spazmlar şeklinde gerçekleşiyor. İki önemli benzerlik de var: İkisi de düzensiz REM uykusu aralığında gerçekleşiyor ve ikisi de ortalamada simetrik iki taraflı gülümsemelere oranla daha fazla tek yöne doğru gülümseme davranışı gösteriyor. Temel farklılık ise gülümsemelerin makak bebeklerinde çok daha kısa olmasıydı.

Mevcut araştırmada, bebek gülümsemeleri hakkındaki teorilere karşılık spontane bebek gülümsemelerinin şempanzelerde ve Japon maymunlarında bir mutluluk ifadesi olmadığı, daha çok uysallık ve teslimiyetçiliğin bir göstergesi olarak ekspres edildiği öne sürülüyor. Araştırma ekibi, spontane gülümseme davranışlarının yanak kaslarının gelişimini sağlayan veya gelişmesi ile ortaya çıkan refleksler olabileceğini de belirtiyor.

gülen-maymun-5

O halde gülme ifadeleri ve gülümsemek yalnızca maymun ve primatlara özgü bir davranış mı? Tomonaga, cevabın hayır olma ihtimaline karşı ‘ihtimaller dahilinde başka canlı gruplarının da olabileceğini’ düşünüyor.

Tomonaga konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada  “Farelerin gıdıklandıklarında güldüklerine dair, köpeklerin mutluluk göstergesi yüz ifadeleri üretebildiklerine dair vaka raporları mevcut. Bu durum, birçok memeli yeni doğan yavrusunun spontane gülümseme oluşturabileceğine, bu da gülümsemenin daha eski bir evrimsel kökene dayandığına işaret ediyor olabilir.” dedi.

Kaynak: Bilimfili  “Gülümseyen Bebek Maymunlar ve Gülmenin Kökeni” ; Baran Bozdağ

http://bilimfili.com/gulumseyen-bebek-maymunlar-gulmenin-kokeni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan van kedisi

Van Kedileri İçin Konaklama Merkezi Açıldı

tombili1

Kadıköy Belediyesi ‘Tombili’nin Heykeline ‘Tamam’ Dedi