in

Gözüm Sende, Hayvan Nerede?

ATV’de yayınlanan gözüm sende isimli evlilik programında kaynana ile gelin adayı arasında yaşanan diyalog toplumdaki hayvanlara yaklaşımı gözler önüne serdi.

gozum-send1

ATV’de yayınlanan gözüm sende isimli evlilik programında kaynana ile gelin adayı arasında yaşanan diyalog toplumun hayvanlara yaklaşımını da gözler önüne serdi

gozum-sende-3

Televizyonlarda yayınlanan benzer konseptteki programlarda, kurgu ile gerçeğin iç içe geçtiği düşüldüğünde, dün akşam yayınlanan Gözüm Sende programında “evde hayvan besleme” üzerine yaşanan görüş ayrılığı bizleri, ‘bu da senaryonun bir parçası mı?’ diye düşündürttü.

gozum-sende4

“Modern” bir gelin adayının evde hayvan beslemesi, “muhafazakar” kaynana tarafından kabul görmedi. Hayvanları çok sevdiğini iddia eden ”modern” gelin adayı ise programın sonunda hayvanlardan vazgeçebileceğini söyledi. “Muhafazakar” kaynananın da hayvanları sadece sokakta sevdiği görüşü ön plana çıkarılarak, “modern” gelini ile uzlaşması programdaki kurgu şüphelerini artırdı.

gozumsende-o-c

Bilinçsiz şekilde sahiplenilen, satın alınan hayvanların programdaki gibi nedenlerle de sokaklara bırakılması ülkemizde büyüyen sahipsiz hayvan popülasyonunu da artırmaktadır. Kurgu gibi gözüken diyalogda hayvanların nasıl sokağa terke edildiği gerçeği de gözümüze sokuldu. Reyting uğruna muhafazakar-modern ‘yaşam tarzı’ çatışması hayvanlar üzerinden yansıtılarak topluma yanlış mesajlar verildi.

Televizyonlarda yayınlanan dizi ve programlarda alt metinlerde geçen benzer diyaloglar toplumun hayvanlara yaklaşımlarını belirlemede rol oynuyor. Bilinçli ya da bilinçsiz yapılan benzer diyaloglar göz ardı edilerek toplumda hayvanlara karşı kötü muamelenin ve kötü yaklaşımların önünü açıyor.

Çankırı’daki Köpek Dostlarımız Onlar Sayesinde Kurtarılmış

Annesinin Sırtında Sabah Turuna Çıkan Yavru Koala