in

Görme Engelliler için Rehber Robot Köpek Yapan 12 Yaşındaki Türk Öğrenci

6’ncı sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek, İrlanda’da düzenlenen ‘Coolest Projects’ yarışmasında, görme engelliler için geliştirdiği rehber robot köpekle yaklaşık 20 ülkeden 400 proje arasında ipi birincilikle göğüsledi.

Farklı ülkelerden 7-17 yaş arasında 1.000 öğrencinin katıldığı, dünyaca tanınan ‘Coolest Projects’ yarışması, bu yıl İrlanda Dublin’de yapıldı. Küçük Prens Ortaokulu’nun 6’ncı sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek, ‘donanım’ kategorisinde 400 projeyi geride bırakarak büyük ödülün sahibi oldu. Örnek, bir yıllık çalışmanın sonunda görme engelliler için rehber robot köpek geliştirdi. Robot, akıllı telefonla verilen sesli komutlara göre, üzerindeki sensörler sayesinde hareket ediyor. Böylece engelliler, güvenle yollarını bulabiliyor. Üstelik yağmur sensörüyle, hava koşullarıyla ilgili bilgiler veriyor.
5b1edc715d1c2e14d87eee6c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre, başarılı öğrenci, STEM (Fen, teknoloji, mühendislik, matematik) alanlarına küçük yaşlardan beri ilgi duyuyor. Özellikle hayatı kolaylaştıracak robotlar en büyük tutkusu. Henüz 12 yaşında olmasına rağmen bu alanda epey yol da kat etmiş. Örnek, “Robotlara özel ilgim var” diyor, “Diğer kızlar bebeklerle oynarken, ben legolarla, robotlarla ilgilenmeyi seviyordum. Onlar beni büyülüyor. Bu konuda kendimi videolar izleyerek, kitaplar okuyarak geliştiriyorum. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) robot mühendisliği okuyup Google ya da NASA’da çalışmak istiyorum.” 

5b1edcae5d1c2e14d87eee6e

Robot rehber köpeğine çok büyük ilgi olduğunu belirten Örnek, “İrlanda’da dünyanın önde gelen yazılım ve mühendislik firmalarının merkezleri var. Yarışmayı onların genel müdürleri ve uzmanları da takip etti. Ailemle kurduğumuz standım büyük ilgi gördü. CEO’lar projemi çok beğendi. Hatta birisi, ‘Gelecekte bunun reklamlarını bile görebiliyorum’ dedi. Google’ın Dublin’deki merkezi de, babamın onlara projemden bahsetmesi üzerine bizi davet etti. Ofislerini uzmanlarla gezdik ve bana destek sözü de verdiler. Bunlar beni çok mutlu ediyor” diye konuşuyor.

“Fransa’da köpeğiyle dolaşan bir adam gördüm. Adam görme engelliydi ve köpeği ona göz kulak olmuştu. Onu başarıyla yönlendiriyordu. Ben de bunu sensörle donatılmış bir robotun yapabileceğini düşündüm ve araştırmalar yaptım. Ardından çalışmalara başladım”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mezbahaöç

Hayvan Hakkı Savunucuları Birçok Ülkede Eş Zamanlı Eylem Yaptı

Araç Çarpması Sonucu Ölen Modanın Köpeği Tarçın Ölümsüzleştirildiöç

Araç Çarpması Sonucu Ölen Moda’nın Köpeği Tarçın Ölümsüzleştirildi