in

Görme Engelli Kadına “Rehber Köpekle Metrobüse Binemezsin” Engeli!

Söğütlüçeşme metrobüs turnikelerinde Onur Yarar isimli iyi yürekli bir vatandaşın şahit olduğu olay İYİ ve KÖTÜ kavramını tüm çıplaklığı ile ortaya serdi.

Söğütlüçeşme metrobüs istasyonunda, görme engelli olan Rehber Köpekler Derneği başkanı Avukat Nurdeniz Tuncer’in, rehber köpeğiyle metrobüse alınmak istenmemesi akıllara durgunluk verdi! Engelli insanlara karşı destek olmak bir yana köstek olunduğu toplumumuzda, engelli bir insana rehberlik eden hayvana olan tahammülsüzlük ortaya vahim ve bir o kadar da çirkin bir tablo ortaya çıkardı…

gormeengellikadinverehberkopegemetrobusengeli

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Söğütlüçeşme metrobüs turnikelerinde Onur Yarar isimli iyi yürekli bir vatandaşın şahit olduğu olay İYİ ve KÖTÜ kavramını tüm çıplaklığı ile ortaya serdi.

KÖTÜlüğün ruhlarına işlediği, görme engelli bir kadını metrobüse almak istemeyen güvenliğe karşı… İYİliği ruhunda barındıran, görme engelli bir kadına dostluk, arkadaşlık, yoldaşlık ve rehberlik eden KÖPEK.

Türkiye’nin ilk rehber köpeği olan Kara, ilk yıllarını İngiliz bir ailede geçirmiş, sonradan Türkiye’ye geliyor ve bu akıllı köpek iki dil biliyor!

Ve tabii olayın kahramanı Onur Yarar… Gördüğü olay karşısında sessiz kalmayan, bir insanın hayatına dokunmanın ve görme engelli bir kadın ve rehber köpeğinin önüne çıkan KÖTÜ YÜREKLİ ENGELLERİ kaldırmanın verdiği mutluluğunu “Biraz disari da usuduk, randevuma da gec kaldim ama degdi” sözleriyle sosyal medya da paylaştı…

gormeengellikadinverehberkopegemetrobusengeli-1

İşte olayın kahramanı Onur Yarar’ın sözleri:

Az önce söğütlüçeşme metrobüste turnikeler sonrasında görme engellilere ait rehber kopeği ile geçisine izin verilmeyen bir kadını gördüm. Tabii metrobüse binmeden turnikelere geri geldim. Güvenlik metrobüse köpekle binemessiniz diyor, ben de rehber köpek uçaga bile rahatlıkla biner, siz bilmiyorsunuzla basladim. 30-40 dakika beyaz masa, iett, güvenlik şirketi telefon trafigi, polisin gelmesi, güvenlik kameralarının bize doğrulup çekilmesi ve en sonunda tamam binin izni. Bu vesile metrobüste de bir ilki gercekleştirmiş olduk. Biraz dışarıda üşüdük, randevuma da geç kaldım ama değdi…

17203095_10155872904934046_1096541778557290419_n

Teşekkürler iyi yürekli insan, iyiliğin, adamlığın ve kötülüğü karşı duruşuna teşekkürler…

Hepimiz Onur Yarar gibi olabilir aslında. İyi ile KÖTÜ’yü ayır edip bir insana destek olabiliriz. Veya en azından KÖTÜ olmak yerine hiçbir karşılık beklemeden engelli bir insana dostluk, arkadaşlık, rehberlik eden köpeğe saygı duyabiliriz!

SİZCE!

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakları Savunucuları Sokak Hayvanları Konferansında Biraraya Geldi

Hayvan Hakları Savunucuları Sokak Hayvanları Konferansı’nda Biraraya Geldi

Ayşe Arman Golden Çetesi

Ayşe Arman Yazdı… “Panik Yok, Golden Çetesi Bu Sefer Emin Ellerde”