in

Görme Engelli Kadın 8 Yıldır Kendisine Yoldaşlık Eden Rehber Köpeğini İlk Kez Gördü

2003 yılında görme yetisini kaybeden kadın yıllar sonra görme engelli için geliştirilen elektronik gözlük ile görmeye başladı. Gözlüğü taktığında ilk gördüğü şey tabi ki can yoldaşı rehber köpeğiydi.

48 yaşındaki Mary Sedgwick isimli doktora, 1997 yılında optik nevrit (göz siniri iltihabı) teşhisi koyuldu. Mary gün geçtikçe görme yetisini kaybediyordu. 2003 yılına gelindiğinde nerdeyse artık tamemen kör olmuştu. İşini bırakmak zorunda kalan ve depresyona giren Mary, göz hastalığını şöyle tarif ediyor ” Banyodan sonra buğulu bir aynaya bakmak gibi. Normal insanlar o buğuyu silip kurtulabilirer ama ben asla o buğuyu silemiyorum.”

Görme Engelli Kadın 8 Yıldır Kendisine Yoldaşlık Eden Rehber Köpeğini İlk Kez Gördü 6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

7 yıl boyunca kendini eve kapatan ve hayattan kopan Mary, kendini çok değersiz hissediyordu. Taa ki Lucy hayatına girene kadar. Rehber köpek Lucy Mary’i tekrar hayata döndürdü. Mary Lucy ile dışarı çıkmaya ve eski günlerde yaptığı şeyleri yapmaya başladı. Ve Lucy tam 8 yıldır ona yoldaşlık ediyor.

Görme Engelli Kadın 8 Yıldır Kendisine Yoldaşlık Eden Rehber Köpeğini İlk Kez Gördü 7

Geçtiğimiz günlerde Mary, 8 yıldır kendisine yoldaşlık eden rehber köpeğini ilk kez gördü. Görme engelliler için geliştirilen eSight elektronik gözlüğü takan Mary köpeğiyle göz göze gelmenin mutluluğuyla göz yaşlarına engel olamadı.

Görme Engelli Kadın 8 Yıldır Kendisine Yoldaşlık Eden Rehber Köpeğini İlk Kez Gördü 5

Bu gözlükle tekrar görme umudu olan Mary, bu konuda umutlanmayı yıllar önce bıraktığını ama arkadaşlarının ısrarıyla bu gözlüğü denediğini söylüyor. Umudunun kırılmasından korkan Mary, böyle bir gözlük olduğunu duyduğunda yıllar önce içinde solan umudun tekrar açtığını söylüyor.

Görme Engelli Kadın 8 Yıldır Kendisine Yoldaşlık Eden Rehber Köpeğini İlk Kez Gördü 2

Gözlüğü denemeden önce hayal kırıklığına uğramaktan korktuğunu açıklayan Mary, gözlüğü taktığından köpeği ie göz göze geldiği anın tarifsiz olduğunu belirtti.

İşte o duygusal anlar:

 

Mary’nin denediği ve yıllar sonra görmesini sağlayan gözlüğü alabilmesi için bir fon oluşturuldu.

Kaynak: Daily Mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Köpek Giremez’ Dedi Kendi Giremediöç

‘Köpek Giremez’ Dedi Kendi Giremedi

100 Km Hızla Giden Aracın Üstündeki Kediyi Görenler Şoke Olduöç

100 Km Hızla Giden Aracın Üstündeki Kediyi Görenler Şoke Oldu