in

Görme Engelli Avukatla Beraber Her Gün Metro ile İşe Giden Rehber Köpek ‘Tabs’

Özel olarak yetiştirilen rehber köpek Tabs, henüz 11 yaşındayken geçirdiği göz kanseri nedeniyle görme yetisini kaybeden avukat Mustafa Keskin’in yoldaşı oldu.

Eskişehir’de liseyi bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan, mezuniyet sonrası da özel bir şirkette işe başlayan Mustafa Keskin, Rehber Köpekler Derneği’nden haberdar olunca hemen başvurdu. Dernek özel yetiştirdiği köpeklerden Golden cinsi Tabs’la Keskin’i buluşturdu.

Görme Engelli Avukatla Beraber Her Gün Metro ile İşe Giden Rehber Köpek Tabs 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her ikisi de eğitim ve sınavları başarıyla geçti. İki ay önce de Tabs Keskin’e teslim edildi. Keskin, “Artık daha özgüvenli yürüyorum. Çünkü biliyorum ki yanımda Tabs varken çukura düşmeyeceğim, kapıyı, merdiveni, asansörü bulacak” diyor.

Görme Engelli Avukatla Beraber Her Gün Metro ile İşe Giden Rehber Köpek Tabs 3

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre Keskin ve iki yaşındaki Tabs işe gitmek için sabah saat 7.00’de Sarıyer’deki evlerinden çıkıyor. Yoğunluğa rağmen Tabs hiç zorluk yaşamadan Keskin’i Hacıosman durağına götürüp metroya bindiriyor. İnecekleri durağa kadar da sakince yanıbaşında oturuyor. Kimse rahatsız olmuyor. Gayrettepe metro durağından işyerine bu kez yürüyerek ulaştırıyor. Tabs gün boyunca Keskin’in masasının yanında bekliyor.

KABUL EDEN DE VAR GERİ ÇEVİREN DE

Peki Mustafa Keskin ve 2 yaşındaki rehber köpeği Tabs restoran ve kafelerde nasıl karşılanıyorlar? “AVM’lerde hemen tüm restoran ve kafelere gidebiliyoruz. Başka yerlerdeki mekanlarda sıkıntı çekiyoruz” diyen İdris Emen ve Mustafa Keskin beraber işyerinin çevresinde birkaç restoran ve kafeye girmeye çalışıyor. İlk restoran köpekle içeri giremeyeceklerini söylüyor. Bir kafe köpeğin müşterilerine zarar vereceği gerekçesiyle reddediyor. Ancak Tabs’ın eğitimli bir köpek olduğunu öğrenince girebiliyorlar. Bir başka restoranda hiç sorun yaşamıyorlar. Hatta garson köpeği görünce kapıyı açıyor.

Görme Engelli Avukatla Beraber Her Gün Metro ile İşe Giden Rehber Köpek Tabs 5

Mustafa Keskin 2 yaşındaki rehber köpeği Tabs ile yollarda, asansörlerde güven içinde hareket ederken taksiye, otobüse veya metrobüse binmeye çalışırken zaman zaman sorun yaşayabiliyor. Keskin, “İBB tarafından rehber köpeklerle ilgili bütün görevlilere bildirimde bulunulduğu için metroda sıkıntı yaşamıyorum. Metrobüs ve otobüs binmeye çalışırken sıkıntı yaşayabiliyorum. Bazen taksiler almaya çekiniyor” diyor.

Görme Engelli Avukatla Beraber Her Gün Metro ile İşe Giden Rehber Köpek Tabs 4

İdris Emen ve Mustafa Keskin birlikteyken yoldan geçen 4 taksiyi durduruyor. Taksicilerden ikisi Keskin’i ve Tabs’ı almak istemiyor. Ancak iki taksici Keskin’in görme engelli olduğunu fark edince özellikle duruyor.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Hayvanların bizim için yaptığı şeye bakıyorum da biz insanlar neden onlara bu kadar iyi olmalarına rağmen kötü davranıyor anlayamıyorum. Metro sözünü duyunca aklıma “Hachiko” geldi. Filmini mutlaka izleyin. Gerçek bir olaydır. Seni seviyoruz Hachiko:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Julien Nonnonöç

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Fotoğraflarını Dağlara Yansıtıyor

PAPAGANOLDU

Murat Özdemir’in İşkence Yaptığı Papağan Öldü!