in

Gönüllüler ve Yetkililerin İş Birliği İçinde Olması için Genelege Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede sokak hayvanları beslenirken yere yönetimler ve gönüllülerin iş birliği içinde olması gerektiği vurgulandı.

COVID-19 tedbirleri kapsamında; iş yerleri kapatılıp insanlar evlerinden çıkmamaya özen gösterince yemek bulamayan sokaktaki canların yaşam mücadelesi daha da zorlaştı. Bireysel olarak sokak hayvanlarına yemek ulaştırmaya çalışan hayvan hakkı savunucuları, gönüllüler ve belediyelerin yanı sıra İçişleri Bakanlığı da geçtiğimiz haftalarda bir genelge yayımlayarak vali ve kaymakamlardan, sokaktaki hayvanların ihtiyaçlarının eksiksiz giderilmesi için tedbir alınmasını talep etti.

95265662 3395988043748839 6454998991602974720 o

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İçisleri Bakanlığı dün “çok acele” ibaresi ile bir genelege daha yayınladı. Bu genelgede sokak hayvanları beslenirken gönüllüler ve STK’larile iş birliği içinde olunması vurgulandı. Genelgede “Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatlar çerçevesinde bu alandaki STK, YHKG ve gönüllülerin de aktif katılımlarının sağlanması ile birlikte sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarda etkinliğin daha da artacağı değerlendirilmektedir.Bu kapsamda Valilik ve Kaymakamlıklarımız tarafından yerel yönetimlerle gerekli koordinasyonun sağlanarak sokak hayvanlarının korunması, beslenmesine yönelik faaliyet gösteren STK, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ve Gönüllüler ile işbirliğinin sağlanması, sokak hayvanlarının bulunduğu bölgeler esas alınarak yerel yönetim, kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllülerden oluşan hayvan besleme grupları oluşturulması sivil toplum kuruluşları, yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllüler ile iletişim ve iş birliği içerisinde çalışmalar yürütülmesi ve buna ilişkin gerekli tedbirlerin alınması hususunda gereğini önemle arz ve rica ederim..” ifadesine yer verildi.

Bakanlık Sokak Hayvanları İçin Beklenen Genelgeyi Yayımladı!

Yorum

Yorum Ekle
  1. Merhabalar benimde bir kızım var adı şila ücbuçuk yaşında sayın yetkililer ve hayvan sever dostlar sokak hayvanlarına duyarlı olup onları aç bırakmayalım. Evdekiler sokaktakiler diye ayrım yapmıyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kasırga Sırasında Kaybolan Köpek 2 Ay Sonra Ailesine Kavuştuç

Kasırga Sırasında Kaybolan Köpek 2 Ay Sonra Ailesine Kavuştu

Kapadokya’da Vadilerin Güvenliği Atlı Birliklere Emanet öç

Kapadokya’da Vadilerin Güvenliği Atlı Birliklere Emanet