in

‘Gölge’nin Burnundaki Tümör, Mikro Cerrahi Yöntemle Alındı

Uludağ Üniversitesi’nde mikro cerrahi yöntem kullanılarak bir köpeğin burun tümörü alındı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde, Türkiye’de ilk olarak kullanılan ‘Exoskop sistemi’ ile mikro cerrahi tekniği kullanılarak bir köpeğin burun tümörü ameliyatı yapıldı.

buruntumor3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kocaeli’de oturan Deniz Özsoy, 1.5 yıl önce sokakta bularak sahiplendiği 7 yaşındaki ‘Gölge’ isimli köpeğinin burnundan kan gelince UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirdi. Yapılan tetkikler sonucunda UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Klinik Bilimler Bölümü Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Opr.Doç.Dr. Hakan Salcı, köpeğe burun tümörü teşhisi koydu.

kopektumoronn

Türkiye’de ilk defa exoskop görüntüleme sistemiyle uygulanan ameliyat öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Salcı, “Bu teşhis sonrasında burun boşluğu içine cerrahi işlemle girmemiz gerekiyordu. Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında hazırladığımız projeyle aldığımız exoskop görüntüleme sistemini bu ameliyatta kullanacağız. Türkiye’de ilk defa veteriner cerrahi alanında video teleskopik görüntüleme sistemi kullanarak bu ameliyatı yapacağız. Hastada çok ufak bir delik açarak burun içinden tümörü çıkarmış olacağız” dedi.

kopektumor2

Cihaz sayesinde ameliyat işinin kolaylaştığını aktaran Salcı, bu sistemin hastada mikro miktarda tahribat meydana getirerek cerrahi işlemi kolaylaştıran bir özelliğe sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu sistem 2011’de üretildi ve kullanılmaya başladı. Ülkemizde, insan hekimliğinde çok kısıtlı olarak kullanılan bir sistem. Özellikle kulak-burun-boğaz, kardiyovasküler ve spinal cerrahide bir sistem kullanılmakta. Fakat fakülte bazında ve klinik pratik veteriner hekimleri dikkate aldığımızda bu sistem Türkiye’de ilk defa burada kullanılacak. Bu sistem süreden daha ziyade ameliyatın daha konforlu yapılmasını sağlıyor. Tümörlü bölgeye yaklaşımı kolaylaştıracağı için o nedenle ameliyat da kısalmış olacak. Yaklaşık 2 saatlik ameliyatı bir saat içinde tamamlamış olacağız.”

Başarılı bir ameliyat geçiren Gölge’nin sağlık durumu şu anda oldukça iyi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antartkada 150 bin penguen öldü

Antarktika’da 150 bin Penguen Açlıktan Öldü

hergün kedisi iile berbar mama almaya giden çocuk kadir

Kedisine Verecek Maması Yok ama Kocaman Bir Çocuk Kalbi Var