in

Göçmen Leylekler Samsun’da

Bahar aylarıyla birlikte Afrika’dan yola çıkan leylek sürüsü 7 bin kilometrelik uzun yolculuğun sonunda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bulunan Leylek Ormanı’na gelmeye başladı.


Her yıl düzenli olarak ilkbaharda üremek için 950 yuvanın bulunduğu deltaya gelen yaklaşık bin 900 leylek, üredikten sonra sonbahara doğru tekrar sıcak ülkelere göç edecekler. Türkiye, leylek popülasyonunda dünyada ikinci sırada yer alırken, Samsun ise Türkiye’de birinci sırada bulunuyor.

Gocmen Leylek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Türkiye’nin önemli biyolojik zenginlik alanlarından ve en büyük deltalarından biri olarak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan ve Türkiye’deki 487 kuş türünden 358’ine ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde incelemelerde bulundu.

VALI

Kuş Cenneti, 554 bitki, 35 balık, 42 memeli hayvan, 260 omurgasız,13 sürüngen ve 12 amfibi türü için yaşam alanı sağlayan ve çok sayıda göl, sazlık ve ormanlık alanın yer aldığı delta, önemli kuş göç yollarından biri olup, her yıl binlerce göçmen kuşu ağırlıyor.

GOCMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CEYLANPINAR SOKAK HAYVANLARI 1

Ceylanpınar’da ‘Sessiz Canlıların Sesi’ Sokak Hayvanları için Kazan Kaynattı

Bir ihbari degerlendiren Bursa Emniyet Mudurlugu Deniz Liman Sube Mudurlugu su alti ekipleri Gemlik Liman bolgesinde 3 gundur mahsur kalan kediyi kurtarmak icin seferber oldu.

Denize Düşen Kedi Balık Adamlar Tarafından Kurtarıldı