in

Göç Yollarında Ölümle Burun Buruna

Her yıl milyonlarca kuş, kilometrelerce uçarak türünün devamlılığını korumaya çalışıyor.

Doğa Derneği, 10 Mayıs Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nde bir açıklama yayınlayarak göçmen kuşların göç yollarında ve konakladıkları yerlerde karşılaştıkları tehlikelere dikkat çekti.

göçmenkuşlar-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü, 2006 yılından bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinde, göç eden kuşlar ve kuşların göç boyunca karşılaştıkları zorlukları gündeme getirmek amacıyla her yıl  10 Mayıs’ta kutlanıyor. Türkiye ise Avrupa ve Asya’dan Afrika’ya göçen kuşlar için kritik öneme sahip. Anadolu’dan geçen Akdeniz/Karadeniz Kuş Göç Yolu, Avrupa’yı Afrika’ya bağlayan üç büyük kuş göç yolundan biri…

Yapılan çalışmalar her yıl iki defa olmak üzere yaklaşık 2 milyon yırtıcı kuş ve leyleğin İstanbul Boğazı’nı, ortalama 1,2 milyon yırtıcının ise Çoruh Vadisi’ni kullanarak Hatay’da bulunan Belen Geçidi üzerinden Afrika’ya devam ettiğini ortaya koyuyor. Bu da ülkemiz üzerinden yılda yaklaşık 6,5 milyon kuşun göç ediyor olması anlamına geliyor.

göçmenkuşlar-ajanimo1

Doğa Derneği’nin yaptığı açıklamada şunlar ifade edildi: “Göç eden kuşlar üzerindeki en büyük tehditler arasında çarpışma, elektriğe çarpılma, yasadışı avcılık, zehirlenme ve dinlenme alanlarının yok edilmesi var. Türkiye’de ise İstanbul’da inşaatı devam eden 3. havaalanı ve 3. köprü ve gelecekte sebep olacakları hızlı şehirleşme başta küçük orman kartalı olmak üzere birçok göç eden kuş türünün Avrupa ve dünya nüfuslarını tehlikeye atacak. Ülkemizde, göç eden kuşlara yönelik tehditlerin arasında yasadışı avcılık da önemli bir yere sahip. Göç eden kuşlar konusunda birçok uzmanın ortak olarak Bird Conservation International (Uluslararası Kuş Koruma Dergisi) isimli bilimsel bir dergide yayınladıkları yeni bir akademik çalışmaya göre, Türkiye’de yılda ortalama 117 bin 300 kuş yasadışı yöntemlerle öldürülüyor. Aynı çalışmada Türkiye’de düzenli olarak görülen her 5 kuş türünden birinin yasadışı yöntemlerle avlandığı belirtiliyor. Bu katliamın boyutunu, bu yıl, üveyik ve elmabaş patka gibi tehlikede olmayan türlerin de Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehlike altında olarak tanımlanması kanıtlıyor”

göçmenkuşlar-ajanimo3

Doğa Derneği Koruma Koordinatörü Itri Levent Erkol: “Her yıl Avrupa ve Asya’dan üreme amacıyla Afrika’ya göç eden milyonlarca göçmen kuş özellikle Belen Geçidi gibi dar boğazlarda kaçak avcılık sebebiyle öldürülüyorlar. Anadolu misafirperverliğini bu canlılara sunmak elimizdeyken onlara silah doğrultuyoruz. Zaten göç boyunca aç, susuz ve yorgun kalan konuklarımızı yok ediyoruz. Her yıl birkaç kuş türünün daha nesli tehlike altına giriyor. Bu yüzden ‘Aman avcı vurma bizi’ diyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kongre ajanimo

Sokak Hayvanlarının Refahı için Kongrede Bir Araya Geldiler

haytapmama ajanimo1

HAYTAP’tan 19 Farklı Noktaya 6,5 Ton Kedi Maması