in

Göç Yollarında En Uzun Mesafeyi Sumrular Uçuyor

Kuzey sumrularının ayaklarına takılan özel bir cihaz sayesinde göç yolları ve mesafeleri hesaplandı. 96 bin kilometre uçtuğu belirlenen sumrular, en uzun süre göç eden kuş unvanını aldı.

sumru2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Parlak siyah başları, kırmızı sivri gagaları ve beyaz tüyleriyle sadece 100 gramlık bir ağırlığa sahip olan kuzey sumrularının göç etmekteki yetenekleri bilim dünyasını bile şaşkına çevirdi.

BBC’ye hazırlanan bir belgesel için Newscastle Üniversitesi uzmanları, güneşin peşinden yaptıkları yolculuklarla bilinen kuzey sumrularını yakın takibe aldı. Araştırmacılar İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Northumberland bölgesinde bulunan Farne Adaları‘nda yaşayan kuzey sumruları sürülerinden 28 tanesinin ayağına özel bir elektronik takip cihazı yerleştirdi. Vücutları hafif olan kuşların, uçuşlarını engellemeyecek şekilde ataçtan bile daha hafif şekilde tasarlanan cihaz ile kuzey sumrularının göç yolu ve mesafeleri hesaplandı.

sumru1

Hayatları Boyunca 3 Milyon Kilometre Uçuyorlar

Buna göre sumrular, 25 Temmuz 2015’te Farne Adaları’ndaki yuvalarından göçlerine başladı. Ardından Hint Okyanusu üzerinden Antarktika’daki Weddell Denizi‘ne ulaştılar. Bu yıl Şubat ve Mart boyunca burada kalan kuzey sumruları daha sonra ise Güney Atlas Okyanusu boyunca geri dönüş yoluna geçti ve 4 Mayıs 2016’da Farne Adaları’na geri geldi. Kuzey sumrularının bu göç yolculuğunun 96 bin kilometre olduğu belirlendi. Sevimli kuşlar böylece dünyada en uzun süre göç eden kuş unvanını ele geçirdi. Ortalama ömürlerin 15 ile 30 yıl arasında değişen kuzey sumrularının, hayatları boyunca 3 milyon kilometre uçtuklarını belirten araştırmacı ekibinden Richard Bevan, “Bu kadar küçük bir kuşun bu denli uzun bir yolculuk yaparak hayatta kalması olağanüstü bir doğa olayı. Bir göçlerinde iki kez dünya turu yapıyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

c

Kedili Emojiler Gerçek Olursa

cocuklar icin3

‘Çocuklar için Hayvan Hakları Atölyeleri’ Çalıştayı Düzenlendi