in

Gezi’de İnsanlarla Birlikte Direnen Güzel Hayvanlar, Sizi de Unutmadık

Gezi Direnişinin yıl dönümünde birçok sembol aklınıza gelebilir. Peki ya o parkın gerçek sahibi hayvanlar. Onlar olaylardan en çok etkilenen, gazın en çok zarar verdiği yaralanan, sakat kalan ve hayatını kaybeden hayvanlar! 

Gezi Parkı direnişi boyunca polisin yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesi, sadece insanları değil, hayvanları da etkiledi. İlk günden itibaren hayatlarının en tok ve en mutlu zamanlarını geçiriyorlardı belki de. Tüm ağaç diplerinde yığınla mama, onları seven ve ilgi gösteren insanlar, hatta onlar için özel bir veteriner çadırı bile vardı parkta.

Fakat o mutlu günler çabuk geçti ve hayatları cehenneme döndü. Polisin parkın içine gaz atmaya başlamasının ardından Gezi veterinerindeki hayvanlar, çıkan kargaşalarda ezilme tehlikesi geçirdi hatta maalesef bazıları gaz, tazzikli su ve kargaşadan ezilerek hayatlarını kaybetti. Kalanların da bir çoğu diğer semtlerdeki kliniklere nakledildi.

Gezi Parkı civarında kalan kuşlar da yumurtalarını bırakıp kaçmak zorunda kaldı. Biber gazından dolayı yüzlerce hayvanın gözleri kör oldu. Gezi Parkı olayları Taksim’de biber gazından 8 köpek, 63 kedi, 1.028 kuş’un ölümüyle hafızlara kazındı.

Ölen Hayvanlar İçin Dava

Yeryüzüne Özgürlük Derneği, “Gezi Parkı olayları sırasında ölen hayvanlar” için Türkiye aleyhine dava açılması talebiyle Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Delegesi Nils Muiznieks’in Gezi Parkı izlenimlerine ve Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Derneği, Türk Tabipler Birliği gibi sivil toplum kuruluşlarının raporlarına da dilekçede yer verildi.

Başvuru dilekçesinde, biber gazının hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerine değinilerek, çok sayıda hayvanın gaz ve sert müdahale nedeniyle öldüğü savunuldu. Dilekçede, sorumluların teşhir edilmesi, kınanması ve toplumsal olaylara müdahalelerde biber gazı kullanımının yasaklanması talep edildi.

Bizler de Gezi’nin 3. yıldönümünde Gezi’de insanlarla birlikte direnen güzel hayvanları unutmadık! Ve hayatını kaybeden tüm canlarımızı anarken, insanlığın hayvanlara karşı daha duyarlı olması adına sizlere bu karelerle Gezi’yi tekrar hatırlatarak anmak istedik…

Direnişin sembollerinden sevimli bir Golden maskesi ile…

BLwVBB-CMAISh0J

Gezi’nin belki de en sembol karelerinden biri, gazdan etkilenmiş bir sokak köpeğine müdahale eden güzel insanlar.

gezi parkı eylemi ve hyvanlar

Gezi Parkı içindeki veteriner çadırında ayağından yaralanan bir köpeğe müdahale eden veteriner.

KoPEK

Taksim Meydanında polisin müdahale ettiği eylemciye sevgiyle yaklaşan sokak köpeği, seni de unutmadık…

kopek_3966

Tabii o güzel köpeği ayağıyla uzaklaştıran vicdansız insanları da!

kopek_1996

Sokaktaki çöpleri toplayan bu güzel ikili hiç unutulur mu?

1118

Temizlik çalışmalarına Golden cinsi ‘Keşe’ adlı köpeğiyle katılan bir aktivist, ilginç görüntüler verdi. Köpek sahibiyle birlikte çöp topladı.

1118-geziparkicoptoplayankopek

Peki ya yoğun gazdan etkilenen ve yorgunluktan dinlenme molası veren marjinal ikili 🙂

53b3b675615dba19947b1fc6

Gezi’nin ve Taksim’in gerçek sahipleri hep oradaydı ve en çok onlar etkilendi…

emine-caykara-gaz-istanbul-occupygezi-egoistokur-3

Eylemlerde insan dostlarını hiç yanlız bırakmadılar

gezi-parki-direnisinde-hayvanlar-da-yer-aldi

Onlarla oturup onlarla uyudular…

gezi-kopek

Gaz, şiddet ve korkuya rağmen huzuru insanların yanında buldular…

hayvanlar_da_direnise_katildi

Haksızlıklara karşı zalimin karşısında durdular. Sizleri de unutmadık hiç…

501

Ve bu güzel insanlar gece gündüz onları hiç yanlız bırakmayan dostlarını hiç unutmadı, herşeylerini onlarla paylaştı…

taksim_kupeli_kopek2

Hayvan Kaçakçılığına Karşı, “Gisele” Kampanya

Hayvan Oteline ‘Kırık Kemik’ Davası